Projekty 2014

1. Tytuł projektu: Meine Fähigkeiten u deien Fähigkeiten. Deutschpolnische, inkusive Juniorfirma, zweite Edition.

W spotkaniu wzięła udział grupa młodzieży z Hufca Pracy w Lubsku oraz Hufca Pracy w Krośnie Odrzańskim wraz z młodzieżą z Niemiec. Główną ideą firmy uczniowskiej jest symulacyjne założenie mini - przedsiębiorstwa działającego na zasadach możliwie zbliżonych do warunków panujących na rynku pracy. Podczas pierwszej edycji tego programu została otwarta kawiarenka uczniowska, która znakomicie funkcjonowała pod opieką młodych uczestników i nadzorem kadry wychowawczej. Podczas czterodniowego spotkania zaprezentowany został uczestnikom projektu sposób funkcjonowania firmy.

Zostały przydzielone również poszczególne obowiązki w powstałym przedsiębiorstwie. Uczestnicy pierwszej edycji projektu uczyli swoich nowych kolegów podstawowych umiejętności potrzebnych podczas prowadzenia kawiarni. Młodsza grupa podczas tego spotkania odbyła kurs: baristy, serwowania, księgowości i florystyczny. Ważnym celem projektu jest podniesienie u beneficjentów znajomości języka obcego ułatwiającego wzajemne porozumiewanie. W czasie jego trwania za pomocą gier prowadzonych w grupach młodzież poznaje historię i kulturę miasta Trebnitz.


2.Tytuł projektu: Berlin - Platz der Kunst und Kulturen

W spotkaniu wzięła udział grupa młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowej Soli wraz z młodzieżą z Niemiec oraz z Białorusi. Głównym celem spotkania była poprawa wzajemnego zrozumienia, przezwyciężenie uprzedzeń, pojednanie oraz wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej za kształtowanie wspólnej Europy. Tematem wymiany młodzieży był "Berlin - jako miejsce kultury i sztuki". Podczas jej trwania międzynarodowa grupa młodych ludzi brała udział w zajęciach i warsztatach. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się oraz przekonali o mnogości i różnorodności kultury, obyczajów oraz języka swoich kolegów. Młodzież zwiedziła Berlin, wśród licznych i ciekawych budowli podziwiali m.in. Aleksanderplatz - główny plac dawnego Berlina, spacerowali najbardziej znaną aleją miasta Unter den Linden aż do bramy Brandenburskiej i siedziby parlamentu niemieckiego - Reichstagu. Młodzi ludzie poznając kulturę i tradycje swoich kolegów z innych krajów tworzyli prace plastyczne nawiązujące do powstałych przyjaźni.


3.Tytuł projektu: Deutsch - polnische, inkusive Juniorfirma eröffnet das Café

W spotkaniu wzięła udział grupa młodzież z Hufca Pracy w Lubsku oraz Hufca Pracy w Krośnie Odrzańskim wraz z młodzieżą z Niemiec. Celem projektu jest umożliwienie młodzieży praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej podczas warsztatów, jak również zdobycie i wykorzystanie przez nich kompetencji. Podczas pięciodniowego spotkania uczestnicy pierwszej i drugiej edycji mieli bardzo intensywne zajęcia, które pozwoliły im zaprezentować już zdobytą wiedzę, przygotować kawiarnię do oficjalnego otwarcia oraz podzielić się zadaniami i odpowiedzialnością za poszczególne działania prowadzone w ich małym przedsiębiorstwie. Ponadto grupa młodych ludzi uczestniczyła w zajęciach z pedagogiki przeżycia. Poprzez specyficzne metody pracy takie jak: gra, zabawa i eksperyment młodzi ludzie poddani zostali treningowi wszystkich umiejętności społecznych jak: komunikacja, współpraca i przyjmowanie ról w grupie oraz strategie potrzebne do analizy i rozwiązywania problemu. Pierwszym ważnym wydarzeniem podczas tego spotkania było prezentowanie umiejętności uczestników projektu podczas trwania Międzynarodowej Konferencji pn. "Zawody przyszłości i zawody ginące w perspektywie kształcenia młodzieży dla potrzeb rynku pracy. Ochotnicze Hufce Pracy jako realizator usług rynku pracy" w Zielonej Górze. Podczas wizyty studyjnej w ramach ww. międzynarodowej konferencji funkcjonował barek kawowy obsługiwany przez młodzież z Polski i Niemiec. Podczas pobyty w Trebnitz młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Edwardem Dębickim - poetą, akordeonistą, autorem i kompozytorem widowisk muzycznych, współtwórcy scenariuszy filmowych i muzyki filmowej. Podczas dwugodzinnego spotkania beneficjenci projektu obsługiwali przybyłych gości w swojej kawiarni. Po zakończeniu części oficjalnej Pan Edward Dębicki rozmawiał z młodzieżą o słuszności prowadzenia tego typu inicjatyw jaką jest inkluzyjna firma uczniowska.


4.Tytuł projektu: Możliwość dofinansowania wymiany młodzieży w ramach PNWM

W przedsięwzięciu wzięła udział kadra z jednostek organizacyjnych LWK OHP, z Dolnośląskiej WK OHP, z Zachodniopomorskiej WK OHP oraz z CKiW w Oleśnicy. Podczas spotkania przeprowadzone zostały zajęcia dydaktyczne przez doświadczonego trenera Panią Agnieszkę Błaszczak. Celem spotkania było przede wszystkim doskonalenie i rozwój osób zajmujących się polsko-niemiecką wymianą młodzieży, a także wymiana doświadczeń i pomysłów na realizację przedsięwzięć objętych PNWM. Ważnym punktem była również praca uczestników na wzorze wniosku, którego wszystkie punkty i wytyczne zostały szczegółowo omówione. Dodatkowo szkolenie obejmowało wybrane zagadnienia z nauczania międzykulturowego. Mówiono też o praktycznych aspektach organizowania międzynarodowych programów wymiany w ramach PNWM oraz o pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowania.


5.Tytuł projektu: Podaruj Uśmiech

W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Krajeńskich wraz z młodzieżą z Niemiec i Ukrainy. Celem tegorocznego spotkania było niesienie pomocy i radości ludziom starszym oraz zapobieganie ich osamotnieniu. Projekt prowadzony był we współpracy Domem Pomocy Społecznej w Dobiegniewie. W programie był między innymi wspólny udział w koncercie szantów organizowanych przez dobiegniewski DPS, wspólne zajęcia terapeutyczne i rekreacyjne, wycieczka ze starszymi osobami do pałacu w Mierzęcinie, pomoc w codziennych czynnościach porządkowych udzielana starszym i integracja podczas wspólnych rozmów i zajęć. Jedna z grup uczestników wymiany ćwiczyła także pod opieką instruktora sztukę bycia klaunem. Efektem, których był krótki występ klaunów w ostatnim dniu projektu. Uczestnicy realizowali wiele wspólnych działań z osobami starszymi. Znajdowali też czas na zajęcia integracyjne, językowe, sportowo - rekreacyjne.


6.Tytuł projektu: Poznaj moje miasto - Lubsko wczoraj i dziś

W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z Hufca Pracy w Lubsku wraz z młodzieżą z Niemiec.W trakcie pięciodniowego spotkania młodzież obu grup integrowała się podczas wspólnych zabaw, gier, wycieczek, poznając znane miejsca w Lubsku. Młodzież gościła w Ratuszu Miejskim, zwiedzali zabytki miasta w tym IV - wieczny kościół, XVI - wieczny zamek. Oprócz starej części miasta oglądali również nowoczesne obiekty, które powstały bądź zostały wyremontowane w ostatnim czasie ze środków Unii Europejskiej m.in. Hala sportowo-widowiskowa, stadion, przystań kajakowa nad zalewem Karaś.


7.Tytuł projektu: Fachaustausch 2014

W przedsięwzięciu bierze udział młodzież z HP Lubsko wraz z młodzieżą z Niemiec. Podczas pięciodniowego spotkania zadaniem młodzieży było zaprojektowanie i zbudowanie mebli z palet, zużytych opon oraz niepotrzebnych części mebli i desek. Zajęcia przebiegały bardzo intensywnie, a wypracowane koncepcje z pewnością przybliżyły współpracę młodych ludzi. Młodzież została podzielona na dwie grupy robocze. Pierwsza z grup uczestniczyła w warsztatach aranżacji przestrzennej, natomiast druga wykonywała z palet różnego rodzaju sofy i stoliki. Beneficjenci uczestniczyli w animacjach językowych pogłębiając znajomość języków obu grup. Atrakcją projektu było zwiedzanie ciekawych zabytków pobliskiego miasteczka połączone z wizytą na kręgielni. Zrealizowany projekt był bogaty w treści poznawcze i doświadczenia twórcze, które na pewno zostaną w przyszłości wykorzystane przez młodzież.


8.Tytuł projektu: Nordic-walking - marsz po zdrowie

W przedsięwzięciu udział wzięła młodzież z HP w Żarach wraz z młodzieżą z Niemiec. Uczestnicy wymiany brali udział w zajęciach ukierunkowanych na promowanie zdrowego trybu życia poprzez Nordic Walking, tolerancji poprzez zabawy edukacyjne i integracyjne, w tym odnajdywanie ważnych i ciekawych miejsc Żar. Podczas sześciodniowego spotkania pobytu w Żarach uczestnicy spotkania obejrzeli między innymi żarskie zabytki, zwiedzili Ratusz oraz poznali najpiękniejsze zakątki miasta. Młodzież dwóch krajów podzielona na mieszane grupy wzięła udział w tzw. "rajdzie po mieście", którego zadaniem było odnalezienie przez każdą z nich kilku charakterystycznych miejsc miasta Żary. Po południami młodzież uczestniczyła w wielu zajęciach i zabawach integracyjnych. Podczas wymiany odbyło się wiele wycieczek turystyczno - krajoznawczych z wykorzystaniem kijków Nordic Walking. Ogromną atrakcja dla wszystkich była wycieczka do Karpacza oraz spacer górskimi szlakami Karkonoszy. Nie zabrakło również wspólnych wieczorów przy grillu i zabaw karaoke, podczas których zawiązywały się międzynarodowe przyjaźnie.


9. Tytuł projektu: Generationsübergreifendes Dorfzentrum –D-PL Schülerfirma

W przedsięwzięciu udział wzięła młodzież z HP w Lubsku oraz z Niemiec. Podczas pięciodniowego spotkania młodzież została podzielona na 3 grupy warsztatowe: fotograficzną, redakcyjną oraz wypiekania ciast. Oprócz tego uczestnicy spotkania podsumowali efekty wakacyjnej pracy w kawiarni, wymienili się doświadczeniami zdobytymi podczas pracy z klientami. Odbyły się także zajęcia z animacji językowej. Grupa fotograficzna poznała techniki wykorzystania elementów fotografii i filmu animowanego w autorskich realizacjach artystycznych oraz działaniach edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Grupa redakcyjna zapoznała się z technikami tworzenia okładek książek, tak aby przyciągały czytelnika do przeczytania danej lektury. Młodzież zapoznała się z techniką fotografowania potraw. Grupa fotograficzna przygotowała portrety swoich koleżanek i kolegów oraz fotografowała ciasta przygotowane przez uczestników trzeciej grupy. Grupa redakcyjna edytowała teksty z przepisami ciast pieczonych przez grupę cukierniczą. Efekty pracy poszczególnych grup przedstawione zostały podczas wieczornego spotkania ewaluacyjnego Projekt odbył się poza planem Lubuskiej WK OHP.


10.Tytuł projektu:V Polsko-niemiecka praktyka wikliniarska - wyploty z różnych materiałów

W przedsięwzięciu udział wzięła młodzież z OSiW w Strzelcach Krajeńskich wraz z młodzieżą z Niemiec. Tematyką tegorocznego projektu oprócz tradycyjnego wyplotu z wikliny był wyrób artykułów plecionkarskich z korzeni sosny , sznurka, słomy. Młodzież podczas wymiany została podzielona na dwie grupy robocze. W czasie kiedy pierwsza zajmowała się pogłębianiem techniki wyrobów z wikliny czy słomy druga uczestniczyła w zajęciach językowych. Taki podział znacznie ułatwił organizację działań i prac podczas projektu. Każdego dnia odbywały się zajęcia integracyjne w formie zabawy, co cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z polski jak i z Niemiec. Zorganizowano dodatkowo zajęcia - gry rekreacyjno-sportowe, które odegrały świetną rolę w zacieśnianiu więzi między uczestnikami. Zajęcia w muzeum miały charakter poznawczy oraz ukierunkowane były na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności oraz przyswojenia jak najwięcej informacji o produkcie na jakim pracowano. Zajęcia językowe i animacyjne miały charakter dydaktyczny. Poprzez wspólną naukę i zabawę młodzież poznała podstawy językowe oraz dowiedziała się o obyczajach i tradycjach panujących swoich zagranicznych sąsiadów. Wszystkie wykonane przez siebie wyroby z wikliny, sznurka i słomy młodzież mogła zabrać na pamiątkę.


11. Tytuł projektu: Ohne Grenzen, grenzenlos. Jugend verbindet gemeinsame Interessen.

W przedsięwzięciu bierze udział młodzież z ŚHP Nowa Sól wraz z młodzieżą z Niemiec. Głównym celem wymiany była poprawa wzajemnego zrozumienia, przezwyciężanie uprzedzeń, pojednanie oraz wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej za kształtowanie wolnej Europy. Młodzież została podzielona na 4 grupy warsztatowe. Każda z grup miała do wykonania inne zadanie. Grupa teatralna stworzyła spektakl , który zagrano w 3 językach. Grupa plastyczna z gipsowych odlewów swoich części ciała stworzyła krajobraz. Grupa Fashion przygotowała pokaz mody, natomiast ostatnia grupa stworzyła torby ekologiczne z logiem wykonanym przy pomocy sitodruku. Młodzież podczas swego pobytu w Berlinie zwiedziła miasto oraz siedziby parlamentu niemieckiego - Reichstagu.


12. Tytuł projektu: Trzy narody - 103 powody by sie poznać

W projekcie udział wzięła młodzież z ŚHP w Nowej Soli. Celem działań młodzieży było promowanie dialogu międzykulturowego, upowszechnianie informacji historycznych dotyczących trzech narodów. Głównym elementem wymiany była wspólna praca nad tworzeniem strony internetowej, książki kucharskiej oraz prac artystycznych podkreślających przyjaźń polsko-niemiecko-ukraińską. Dużą atrakcją dla uczestników była wizyta w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, gdzie wśród eksponatów można było podziwiać historię wojskowości: lotnictwa, sprzętu ciężkiego, uzbrojenia rakietowego oraz motoryzacji militarnej. Młodzież miała również okazje obejrzeć pokaz rycerski organizowany przez Krąg Rycerski z Nowej Soli. Uczestnicy obejrzeli pojedynki rycerskie, a także mogli spróbować własnych sił w strzelaniu z łuku. Podczas ostatniego wspólnego wieczoru nastąpiło podsumowanie projektu, na którym zaprezentowane zostały zdjęcia z całego tygodnia wspólnych prac i zabaw. Efektem spotkania polsko-niemiecko-ukraińskiego w Nowej Soli jest na pewno nawiązanie nowych przyjaźni, zdobycie wiedzy na temat rówieśników i ich kultury, obyczajów, tradycji, przełamanie barier językowych oraz obalenie różnych stereotypów dotyczących trzech państwa.


13. Tytuł projektu: Weihnachtsbus: Nachhaltig Freude schenken

W projekcie wzięła udział młodzież z OSiW w Strzelcach Krajeńskich. Głównym punktem programu było przygotowanie teatralno-muzycznego występu dla osób starszych zamieszkujących Domy Pomocy społecznej w Gorzowie Wlkp. oraz Seelow. W czasie trwania projektu młodzież pod opieką wykwalifikowanych instruktorów tańca , gry aktorskiej, muzyki przygotowywali program artystyczny oraz wykonywali upominki świąteczne. Podczas spotkania główną metodą była praca w grupach mieszanych. Zajęcia odbywały sie pod nadzorem instruktorów i opiekunów zarówno w każdej z grup tematycznych jak i przy przygotowaniu prezentów. Na zakończenie wymiany młodzież przedstawiła efekty swojej pracy w formie trzech układów tanecznych, występu muzycznego oraz inscenizacji teatralnej. W ostatni dzień projektu młodzież wyruszyła "Bożonarodzeniowym autobusem" do Seelow i do Gorzowa ze świątecznymi wizytami. Atrakcją dla młodzieży była również całodniowa wycieczka do Berlina.