Projekty 2009


Tytuł/typ projektu: Jednodniowe spotkanie w regionie przygranicznym
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 5.02.2009

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży, którego głównym tematem były zajęcia w ramach turnieju sportowego, który zorganizował Internationaler Bund e.V.

Partner: Internationaler Bund e.V.


Tytuł/typ projektu: „Niemiecko -polskie-białoruskie program dla młodych wychowawców”
Miejsce i data: Berlin, 6-12.02.2009

Cel i krótki opis projektu: seminarium dla polskich, niemieckich i białoruskich młodych wychowawców mające na celu podniesienie kwalifikacji młodych pracowników pedagogicznych w pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. W programie znalazły się spotkania z policją, streetworkerami, wizyty w instytucjach zajmującymi się problematyką młodzieżową na terenie Berlina, a szczególności dzielnicy Marzahn-Hellersdorf

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: „Razem możemy więcej”
Miejsce i data: Zielona Góra, 16-20.03.2009

Cel i krótki opis projektu: Projekt „Razem możemy więcej. Ochotnicze Hufce Pracy w województwie lubuskim budują międzynarodową sieć współpracy” miał na celu utworzenie nowych partnerstw z organizacjami o podobnym profilu działalności z różnych krajów europejskich, czego efektem będzie poszerzenie i zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej OHP w województwie lubuskim. W działaniach projektu, które miały miejsce w dniach 16-20.03.2009 w Zielonej Górze, udział wzięło blisko 30 osób reprezentujących instytucje zajmujących się młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym z 7 państw UE (Finlandia, Malta, Portugalia, Słowacja, Niemcy, Słowenia, Litwa) W trakcie tego spotkania jego uczestnicy zaprezentowali swoje organizacje, ich miejsce w systemie edukacyjnym i społecznym danego kraju, a także środowisko, w których działają. Następnie w ramach open space zostały zakreślone możliwości współpracy i wypracowane konkretne projekty wymian młodzieżowych.

Partner: Åbo Kringlan r.f, Gimnazjum w Pogirach, Together we Reach, Internationaler Bund e.V., Vertigem- Associação para a Promoção do Património, Centrum volného času, Mladinski svet Ajdovščina


Tytuł/typ projektu: „Na europejskiej fali”
Miejsce i data: Berlin, 15-24.05.2009

Cel i krótki opis projektu: Niemiecko -polsko-włoskie spotkanie młodzieży. Program trójstronnej wymiany miał na celu promowanie tolerancji poprzez zajęcia sportowe, edukacyjne i integracyjne, w tym kreatywne odkrywanie ważnych i ciekawych miejsc Berlina, jak i dzielnicy Marzahn Hellersdorf. W programie spotkania znalazły się m.in. wizyta w Domu poselskim (Abgeordentenhaus), rajd miejski, wędrówka ekologiczna, zajęcia z teakwondoo, polski, niemiecki i włoski wieczór narodowy, wizyta w Thüringer Oberschule, gdzie uczy się młodzież pochodząca z ponad 20 krajów świata.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: Praktyki z florystyki i gastronomii
Miejsce i data: 25-29.05.2009, Trebnitz

Cel i krótki opis projektu: Spotkanie polsko niemieckie przeprowadzone w formie praktyk zawodowych, których efekty zostały przeznaczone na obchody 10- lecia współpracy pomiędzy OSiW w Strzelcach Krajeńskich a partnerską szkołą w Seelow.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Tytuł/typ projektu: „Wielki los”
Miejsce i data: Sosny k. Witnicy, 2-11.06.2009

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży, Spotkanie integracyjne młodzieży w ramach trwającej od 1999 roku współpracy transgranicznej. W ciągu dziesięciu lat istnienia tego projektu młodzież z Polski i Niemiec poznawała wspólnie różne formy sensownego spędzania wolnego czasu , poznawała kulturę , tradycję , język innych narodów. Podobnie w tym roku młodzież przygotowała wspólnie wesołe przedstawienie clownów aby rozweselić gości zaproszonych na skromna uroczystość z Okazji 10-lecia projektu. Oprócz tego młodzież wzorem lat ubiegłych wykonała prace na rzecz społeczności lokalnej pomagając w odbudowywaniu instytucji kulturalnych gminy Bogdaniec, a także odwiedzi różne miejsca w których były w ciągu 10-lecia te prace wykonywane i dokonał prace konserwacyjne. W czasie wolnym od głównych zajęć zostały zorganizowane imprezy kulturalne i sportowe oraz wycieczki.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Tytuł/typ projektu: „II Obóz przetrwania”
Miejsce i data: Świbna, 24.06-01.07.2009

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży okazało się bardzo ważnym elementem współpracy prowadzonej pomiędzy Lubuską WK OHP a Urban social gGMbH, w której uczestniczą podopieczni hufca w Żarach oraz młodzież z berlińskiej dzielnicy Marzahn - Hellersdorf. Młodzież z Polski dwukrotnie odwiedza Berlin, gdzie realizowane są spotkania trójstronne w ramach PNWM. Programy tam realizowane mają charakter typowo miejski, podczas gdy rewizyta w Polsce odbywa się w położonym na ternie leśnym ośrodku harcerskim. Dzięki zajęciom w terenie (podchody, pionierka, wędrówki leśne) młodzież przebywa nie tylko integruje się ze sobą, ale także poznaje alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, które odpowiadają ich potrzebą ruchu, zabawy.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/ty projektu:
„Sztuka i taniec językiem przekazu”
Miejsce i data: 06-12.07.2009, Łochowice

Cel i krótki opis projektu: Głównym tematem 7 dniowej wymiany polsko – niemiecko – litewsko – słowackiej, która odbyła się w Łochowicach nad jeziorem była sztuka wykonywania postaci z różnego typu materiałów, które odzwierciedlają uczucia bliskie młodym Europejczykom. Element ten stanowił innowacyjny charakter działań. Drugim charakterystycznym elementem wymiany był taniec. Te dwa aspekty świetnie współgrają ze sobą, a co najważniejsze wpisują się w zainteresowania młodych Europejczyków. Poza głównym tematem było wiele zajęć ukierunkowanych na integrację społeczną, wzajemne zrozumienie i tolerancję. Zaplanowano takie zajęcia jak: gry i zabawy integracyjne w tym „Wygibajtus Europejski”, który cieszyły się wielką popularnością, tradycje tańca w moim kraju, „Ze sztuką na Ty” itp. Efekty wymiany zostały rozpropagowane podczas zorganizowanych „Dni Lata 2009”, dzięki czemu będą dostępne nie tylko dla beneficjentów projektu, ale także dla szerszej społeczności lokalnej. Wszystko to zostanie uwiecznione na filmie i będzie kolejnym pokoleniom przypominało jak aktywnie i twórczo można spędzić czas wolny z kolegami i koleżankami z innych państw Europy, dzięki możliwościom jakie daje program „Młodzież w działaniu”.

Partner: Obcianske zdruenie Polomjanka (Słowacja), Internationaler Bund e.V (Niemcy), Gimnazjum w Pogirach(Litwa)


Tytuł/typ projektu:
Projekt w projekcie. Warsztaty foto i video.
Miejsce i data: Berlin, 16-26.08.2009Cel i krótki opis projektu:

Celem pobytu w Berlinie było wyprodukowanie krótkiego filmu oraz przygotowanie wystawy fotograficznej. Młodzież systematycznie realizowała założony cel. Najpierw miało miejsce wprowadzenie teoretyczne. Potem praktyczna część prowadzone były zarówno w studio, jak i w plenerze. Poza warsztatami foto i wideo realizowane były także dodatkowe punkty programu: rajd miejski, trening futbolu amerykańskiego, wizyta w Muzeum Okresu Założycielskiego, turniej mini golfa, pokaz mody z papieru. Ciekawym doświadczeniem był wizyta policjanta ze specjalnej grupy operacyjnej ds. zwalczania przestępczości wśród młodzieży.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu:
„Cztery wieki dialogu”
Miejsce i data: Berlin, 16-26.08.2009

Cel i krótki opis projektu: Kolejna edycja wymiany odbywała się pod hasłem „Cztery wieki dialogu” i odnosiła się bezpośrednio do 400-setnej rocznicy założenia Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego. Na styku dwóch kultur polskiej i niemieckiej, kształtujących przez wieki obecny charakter miasta, możliwe było nawiązanie wspólnego dialogu. Ważnym aspektem całego przedsięwzięcia była chęć przełamania głęboko zakorzenionych stereotypów, funkcjonujących po dziś dzień w świadomości obydwu narodów. Służył temu cykl zajęć warsztatowych przeprowadzonych na terenie „Jacht Klubu Zagłębia Miedziowego Chalkos Port” w Lubiakowie, miejscu zakwaterowania uczestników wymiany. Oprócz kontemplacji i zaangażowania w prace porządkowe na terenie Lapidarium był czas na relaks i wspólną zabawę, a także na rozwijanie zdolności manualnych w trakcie zajęć z wikliniarstwa.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: Pedagogika przeżycia między niebem a ziemią
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 01.-02.10.2009

Cel i krótki opis projektu: Młodzi ludzie ze Środowiskowego Hufca Pracy 4-1 w Krośnie Odrzańskim w dniach 1-2.10.2009r. przebywali w Internationaler Bund we Frankfurcie n/O. Tam mieli okazję uczestniczyć z zajęciach w niskim i wysokim Ogrodzie Linowym oraz na ścianie wspinaczkowej pod okiem trenerów. Pedagogika przeżyć okazała się świetną metodą pracy z grupą, a także poznawania samego siebie oraz swoich możliwości.Poza zajęciami w Ogrodzie Linowym uczestnicy spotkania mogli przy ognisku wspólnie bawić się – były różnorodne gry i zabawy integracyjne. Kolejnego dnia wszyscy mieli okazję zapoznać się z ciekawymi i interesującymi zakątkami Frankfurtu n/O.

Partner: Internationaler Bund e.V


Tytuł/typ projektu: Polsko-niemieckie praktyki wikliniarskie
Miejsce i data: Nowy Tomyśl, 5-9.10.2009

Cel i krótki opis projektu: praktyka zawodowa w kierunku koszykarz – plecionkarz zrealizowana w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, mieście, gdzie znajduje się, wpisany do Księgi rekordów Guinnesa, największy kosz wiklinowy na świeciePan Andrzej Chwaliński – Dyrektor Muzeum oprowadził młodzież, pokazując i jednocześnie omawiając bogate zbiory. Uczestnicy wysłuchali także jego krótkiej prelekcji na temat historii wikliniarstwa i plecionkarstwa w Polsce i na Świecie. Młodzież pracowała podzielona na dwie grupy wyplatając pod okiem instruktorów. dzieła o różnym charakterze. W programie znalazły się również zajęcia wyplotu ze słomy, a także nieodłączne zajęcia integracyjne i językowe.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Tytuł/typ projektu: „Pamiętajmy, o tych którzy odeszli”
Miejsce i data
: Brody, 11-17.10.2009

Cel i krótki opis projektu: Spotkanie uczestników HP w Lubsku z podopiecznymi partnerskiej organizacji w Berlinie miało miejsce po raz drugi. Jego celem była kontynuacja renowacji poniemieckiego cmentarza w Brodach. W ramach tego zadania młodzież z obu krajów wykonała prace porządkowe, konserwatorskie na wyznaczonych kwaterach. Poza zajęciami na cmentarzu zorganizowano także wyjazd do stadniny koni, wędrówka krajoznawczą, spotkanie z historykiem-regionalistą

Partner: OTA Ausbildungszentrum GmbH


Tytuł/typ projektu:
„Teakwondoo dla tolerancji”
Miejsce i data: Berlin, 12-22.10.2009

Cel i krótki opis projektu: Głównym motywem niemiecko-polskiego spotkania młodzieży w Berlinie był międzynarodowy turniej Taekwondo, w którym wzięło dwóch uczestników hufca pracy w Żarach. Ponadto w czasie realizacji spotkania odbywały się warsztaty Taekwondo, w którym brali udział wszyscy uczestnicy projektu, zarówno z Polski, jak i Niemiec. Tradycyjnie już podczas projektów realizowanych w Berlinie ich uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej; zobaczyli najważniejsze miejsca w Berlinie; zwiedzili kompleks Ogrodów Świata. Ponadto został zorganizowany wieczór międzykulturowy, liczne konkursy, gry integracyjne i zabawy językowe.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu:
Francusko -niemiecko-polskie seminarium gastronomiczne
Miejsce i data: Trelon, 6-11.12.2009

Cel i krótki opis projektu: Pierwsze spotkanie z cyklu trzech zaplanowanych spotkań młodzieży dotyczących praktyk gastronomicznych. Kolejne dwa spotkania zaplanowane są w Polsce i w Niemczech. Do ogólnych celów przedsięwzięcia należą: wspieranie mobilności w regionie i w trzech krajach; poszerzenie wiedzy na temat pracy w gastronomii; nauczanie międzykulturowe. Celami spotkania w Trelon było odkrywanie regionu i poznawanie gastronomii francuskiej; przygotowanie menu w trzynarodowych grupach; wymiana doświadczeń. Oprócz zajęć praktycznych w zakresie gastronomii młodzież z trzech krajów uczestniczyła w intensywnej nauce komunikacji międzykulturowej. Na uwagę zasługuje wyjazd do Brukseli, gdzie zwiedzano jarmark bożonarodzeniowy

Partner: CEFIR (Centre d’Education AT de Formation Interculturel Rencontre); Bildungswerk Nordsachsen


Tytuł/typ projektu: Niemiecko-polskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Trebnitz, 7-11.12.2009

Cel i krótki opis projektu: Celem projektu było pogłębienie przyjaznych relacji między młodzieżą oraz uwrażliwienie ich na los ludzi doświadczonych chorobą, a także twórcze otwarcie się młodych ludzi w artystycznych realizacjach. Młodzież swe artystyczne wizje urzeczywistniała w pracach trzech grup: tańca współczesnego z elementami breakdeance i rocka do muzyki Michaela Jacksona – instruktor prowadzący tancerka Moo; druga grupa to pełne humoru pantomimiczne popisy clownów – opiekun aktorka Dorotea oraz grupa teatralna, która przygotowywała „Jasełka” w ciekawej i nowatorskiej formie gdzie zło walczyło z dobrem uosobione przez diabłów i aniołów w oprawie hiszpańskich rytmów – opiekun piosenkarka Violino Janiszewska.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow Opracowanie: Dawid Chodziński