Projekty 2008

Spotkania młodzieży

1) Tytuł/typ projektu: Praktyki z zakresy stolarstwa i gastronomii
Miejsce i data: Lietzen, 10-14.03.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży, którego głównym tematem były zajęcia przeprowadzane w ramach warsztatów florystycznych i stolarskich. Uczestnicy wytwarzali m.in. ozdoby ścienne oraz kompozycje kwiatowe na stół, a w ramach zajęć stolarskich-przystawki na biurko i budki dla kwiatów. Urozmaiceniem programu były gry i zabawy sportowe, wycieczka do Berlina i dyskoteka.

Partner: Kleeblattschule w Seelow, Gemeinnütziger Verein e.V. Lietzen-

2) Tytuł/typ projektu: Polsko - niemiecko - włoskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Berlin, 18-25.05.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko – niemiecko - włoskie spotkanie młodzieży to kolejne trójstronne przedsięwzięcie, w którym uczestniczyła młodzież z Hufca Pracy 4-5 w Żarach. Tym razem było ono realizowane pod hasłem „Jung und europäisch. Europäisches Jahr des interkulturellen Dialogs“. W programie spotkania znalazły się takie punkty jak m.in.: rajd miejski po Berlinie, zwiedzanie Bundestagu i innych znanych zabytków Berlina, udział w przedstawieniu teatralnym, gra biznesowa, zajęcia sportowe(trening teak-wondoo, wspinaczka), wieczory narodowe, podczas których prezentowane były obyczaje i potrawy kulinarne krajów, które reprezentowali uczestnicy projektu.

Partner: Urban-social gGmbH Berlin

3) Tytuł/typ projektu: "Ruszcie się!". Czterostronna wymiana młodzieży
Miejsce i data: Neuenhagen, 22-29.05.2008

Cel i krótki opis projektu: Celem projektu było aktywizacja fizyczna i sportowa młodzieży. Środkiem do osiągnięcia tego celu był międzynarodowy turniej piłki nożnej, który był punktem kulminacyjnym wymiany. Poza tym młodzi ludzie z czterech europejskich krajów mieli możliwość sprawdzenia swoich możliwości na tzw. ogrodzie linowym, gdzie na wysokości 10-12 m. wykonuje się ćwiczenia ukierunkowane na rozwój pewności siebie, zaufania, koordynacji. Uczestnicy wymiany pracowali także w warsztatach kosmetycznych, gastronomicznych, malarskich i stolarskich. Nie zabrakło także innych atrakcji, w tym wycieczki do Berlina.

Partner: Internationaler Bund e.V. Neuenhagen

4) Tytuł/typ projektu: Święto ogrodu linowego
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 29-30.05.2008

Cel i krótki opis projektu: dwudniowe Święto Ogrodu linowego miało na celu uroczystą inaugurację użytkowania ogrodu linowego przez młodzież ze wszystkich organizacji partnerskich zaangażowanych w powstanie tej konstrukcji. Oprócz młodzieży z LWK OHP w imprezie wzięli również udział młodzi ludzie ze szkół różnego typu z Sulechowa, Świebodzina, Szczecina i Kamienia Pomorskiego. W ramach programu młodzież wzięła udział w biegu na orientację, ćwiczeniach na ogrodzie linowym, w wspólnym pieczeniu kiełbasek przy ognisku. Ważnym punktem było zasadzenie drzewka przez reprezentantów każdej organizacji oraz postawienie tablic z informacjami na ich temat.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

5) Tytuł/typ projektu: Poprzez sztukę i kulturę bliżej siebie
Miejsce i data: Łochowice, 26.05-2.06.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko-litewska wymiana młodzieży miała na celu integrację młodzieży z Polski i Litwy poprzez udział w zajęciach twórczych i artystycznych takich jak zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, wizyty w muzeum. Rezultatem działań młodzieży były witraże, które zostały przekazane dyrekcji Ośrodka Opieki Paliatywnej. Poza tym młodzież mogła korzystać z wypoczynku nad jeziorem, wziąć udział w zajęciach sportowych oraz grach i zabawach integracyjnych.

Partner: Gimnazjum w Pogirach (powiat wileński)

6) Tytuł/typ projektu: Śmiech dobrze robi
Miejsce i data: Sosny k.Witnicy, 10-19.06.2008

Cel i krótki opis projektu: Projekt „Śmiech dobrze robi” stanowi kontynuację spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży w ramach cyklu „Europa tolerancyjna i wolna od przemocy”, którego realizacja trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Koncepcja cyklu spotkań zakłada dwa spotkania młodzieży w ciągu roku-latem w Polsce, a zimą w Niemczech. Każdego roku główny cel, jakim jest budowanie Europy tolerancyjnej i wolnej od przemocy, osiągany jest na drodze innych metod. W tym roku środkiem do osiągnięcia zakładanych celów stał się humor i wszystko, co z nim związane. Tym samym podopieczni współpracujących ze sobą organizacji realizowali cele projektu wykorzystując do tego treści wesołe, wyzwalające śmiech i radość, przedstawienia klaunów, humorystycznie i zabawowo prowadzone zajęcia językowe.. Ponadto tradycyjnie uczestnicy wymiany wykonali prace społecznie użyteczne. Nie zabrakło także wycieczek krajoznawczych oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych

Partner: Kleeblattschule w Seelow

7) Tytuł/typ projektu: Polsko niemieckie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Strzelce Kraj., 30.06-04.07.2008

Cel i krótki opis projektu: Integracyjny obóz dla młodzieży polskiej i niemieckiej, którego wiodącym tematem był taniec. Uczestnicy spotkania spędzali czas nad jeziorem, wzięli udział w wyjeździe do Gorzowa Wlkp. oraz wycieczce rowerowej „Dankowskim szlakiem”. Na miejscu zakwaterowania młodzież uczestniczyła w warsztatach tanecznych oraz grach i zabawach integracyjnych.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

8) Tytuł/typ projektu: Sztukmistrz to ja, czyli młody Europejczyk
Miejsce i data: Strzelce Kraj. 07-14.07.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży, w ramach której młodzież z Polski i Niemiec brała udział w warsztatach kulinarnych i wikliniarskich. Poza zajęciami młodzież wspólnie spędzała wolny czas w czasie wycieczki do Gorzowa. Młodzież uczyła się trudnej sztuki wikliniarstwa i bardzo potrzebnej, a zarazem praktycznej umiejętności gotowania. Beneficjenci projektu pracowali w dwóch grupach, pod fachowym okiem specjalistów. Pierwsza o nazwie „Wikliniarze”, a druga „Kuchciki”. Zajęcia warsztatowe okazały się świetną formą nie tylko nauki tworzenia dzieł z wikliny i gotowania, ale również poznania kultury i obyczajów krajów, z których pochodzą. Młodzi ludzie dotarli również do szerszej społeczności lokalnej, pokazując efekty minionego projektu oraz promując program „Młodzież w działaniu”.

Partner: Internationale Wirtschaftsakademie GmbH Cottbus

9) Tytuł/typ projektu: Polsko – niemiecko – francuskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Berlin, 07-15.07.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemiecko- francuskie spotkanie młodzieży, które odbyło się w lipcu 2008 roku, miało na celu promocje tolerancji poprzez doświadczenie różnorodności reprezentowanej przez młodzież pochodzącą nie tylko z różnych krajów, ale także z różnych środowisk. Katalizatorem procesu integracji uczestników z trzech krajów okazał się program spotkania. Jego autorzy, pracownicy Urban-social gGmbH, zawarli w nim takie elementy jak: rajd miejski, wizyta w Bundestagu, gra biznesowa, lekcja ekologii w plenerze, czarny teatr, wizyta na cmentarzu Marzahn Hellersdorf.

Partner: Urban Social gGmbH, Berlin

10) Tytuł/typ projektu: Polsko niemiecki obóz przetrwania
Miejsce i data: Świbna, 16-23.07.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży przeprowadzone w formie obozu przetrwania. Młodzież z Polski i Niemiec mieszkała wspólnie pod namiotami, na terenie ośrodka harcerskiego. Poza zajęciami z survivalu młodzież zwiedziła Karpacz, Karkonoski Park Narodowy, Żary. W ramach spotkania odbył się „Pokaz mody obozowej”, zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, bieg na orientacje, wspólne gotowanie.

Partner: Urban social gGmbH, Berlin

11) Tytuł/typ projektu: Międzynarodowy turniej piłkarski
Miejsce i data: Pirmasens, 23-29.08.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży przeprowadzone w formie turnieju piłki nożnej. Podczas turnieju piłkarskiego drużyna HP 4-13 rozegrała 6 meczy, w których kolejno odnosiliśmy zwycięstwa. Mecze rozgrywane były w sportowej atmosferze, zespoły pokazały wysoki poziom sportowy i skupiały uwagę dużej ilość kibiców. Ogromna wola walki i przygotowanie zawodników pozwoliły nam pokonać przeciwników i zdobyć puchar Mistrza Europy.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

12) Tytuł/typ projektu: Młodość uczy się rozumieć starość
Miejsce i data: Zielona Góra, 5-12.10.2008

Cel i krótki opis projektu: Obok integracji polsko niemieckiej bardzo ważnym celem projektu była integracja międzypokoleniowa. W jej ramach młodzi Polacy i Niemcy wspólnie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze uczestniczyli w zajęciach plastycznych, ceramicznych i fotograficznych.. Dzięki temu młodzież polska i niemiecka wzbogaciła się o istotne doświadczenia przekazane im przez osoby starsze. Swego rodzaju ukoronowaniem wymiany było „Jesienne pieczenie naleśników”. W trakcie wymiany narodził się pomysł zlicytowania dzieł, które powstały w ramach warsztatów, podczas finału WOŚP.

Partner: Internationale Wirtschaftsakademie GmbH Cottbus

13) Tytuł/typ projektu: Przyjaciele sztuki sakralnej
Miejsce i data: Wschowa, 22-29.09.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko niemiecka wymiana młodzieży, której celem była renowacja i uporządkowanie lapidarium we Wschowie. W ramach projektu młodzież zapoznała się z najważniejszymi obiektami sakralnymi na terenie miasta, zwiedziła Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu. Uwieńczeniem projektu było namalowanie przez jego uczestników obrazu pod tytułem „Symbole mojej religii”. Poza tym znalazł się czas na integrację kulturową, gry zespołowe, wyjazdy nad jezioro.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

14) Tytuł/typ projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Międzyrzecz, 6-11.10.2008

Cel i krótki opis projektu: Polsko niemieckie spotkanie młodzieży, którego głównym celem była wzajemna integracja młodzieży polskiej i niemieckiej poprzez obcowanie z dziedzictwem kulturowym regionu. W ramach tego założenia młodzi Polacy zwiedzili katedrę gnieźnieńską, kompleksy sakralne w Gościkowie Paradyzu i oczywiście Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

15) Tytuł/typ projektu: Pamiętajmy o tych, którzy odeszli
Miejsce i data: Brody, 13-19.10.2008

Cel i krótki opis projektu: Celem projektu, którego inicjatorem była kadrę i uczestników hufca pracy 4-8 w Lubsku, była renowacja i uporządkowanie tamtejszego cmentarza poniemieckiego. Do realizacji przedsięwzięcia została zaproszona partnerska organizacja z Berlina, której podopieczni aktywnie włączyli się w działania zaplanowane w programie. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwał konserwator zabytków. W projekt zaangażował się także urząd gminy w Brodach, który udostępnił narzędzia i farby. Poza pracami na cmentarzu młodzi Polacy i Niemcy mieli możliwość zwiedzenia okolicy i aktywnego spędzenia czasu, m.in. na jeździe konnej.

Partner: OTA Ausbildungszentrum, Berlin

16) Tytuł/typ projektu: Na szkle malowanie
Miejsce i data: Wiechlice, 20-26.10.2008

Cel i krótki opis projektu: Projekt zakładał zajęcia artystyczne młodzieży, która wykonywała malunki na szkle, czerpiąc inspirację z walorów krajobrazowych i architektonicznych południowej części Ziemi Lubuskiej. Pomysł wymiany narodził się w wyniku działalności świetlicy socjoterapeutycznej, która funkcjonuje przy ŚHP 4-3 w Nowej Soli. Efekty wymiany polsko-włoskiej zostały przekazane małym pacjentom oddziału dziecięcego szpitala w Nowej Soli.

Partner: Radica Socjeta Cooperativa Sociale O.N.L.U.S

17) Tytuł/typ projektu: Polsko – niemiecko - łotewskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Berlin, 9-17.11.2008

Cel i krótki opis projektu: Trójstronne spotkanie młodzieży, które zostało przeprowadzone pod hasłem „W trialogu -przyjaciele ponad granicami. Europejski rok Dialogu Międzykulturowego.” Celem projektu było przede wszystkim zbliżenie do siebie młodzieży, pochodzącej z różnych środowisk społecznych, kulturowych i narodowych. Głównym instrumentem realizacji tego celu był program spotkania. Zostały w nim zawarte następujące punkty: rajd miejski; wizyta w Thüringen Oberschule, gdzie uczy się dużo młodych imigrantów; zawody sportowe;wizyta na cmentarzu robotników przymusowych; wędrówka ekologiczna; wieczory narodowe; „parada przebierańców”

Partner: Urban Social gGmbH, Berlin

18) Tytuł/typ projektu: Wielka wygrana
Miejsce i data: Trebnitz, 1-5.12.2008

Cel i krótki opis projektu: Projekt „Wielka wygrana” stanowi kontynuację spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży w ramach cyklu „Europa tolerancyjna i wolna od przemocy”, którego realizacja trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Koncepcja cyklu spotkań zakłada dwa spotkania młodzieży w ciągu roku-latem w Polsce, a zimą w Niemczech. Każdego roku główny cel, jakim jest budowanie Europy tolerancyjnej i wolnej od przemocy, osiągany jest na drodze innych metod. W tym roku środkiem do osiągnięcia zakładanych celów. Tym samym podopieczni współpracujących ze sobą organizacji realizowali cele projektu wykorzystując do tego treści wesołe, wyzwalające śmiech i radość, przedstawienia klaunów, humorystycznie i zabawowo prowadzone zajęcia językowe. Efekty prac w grupach zostały zaprezentowane w Domu kultury w Seelow Nie zabrakło także tradycyjnej wycieczki do Berlina.

Partner: Bildungs und Begegnungszentrum e.V. Trebnitz


Projekty z udziałem wyłącznie kadry.

1) Tytuł/typ projektu: Program specjalistyczny „Giełda partnerska”
Miejsce i data: Wiechlice, 5-7.03.2008

Cel i krótki opis projektu: Głównym celem projektu było podsumowanie współpracy pomiędzy LWK OHP a partnerami niemieckimi w 2007 roku. Nie mniej istotne było także nawiązanie współpracy z nowymi partnerami oraz zaplanowanie współpracy na 2008 rok. W pierwszym dniu programu odbyły się prezentacje zrealizowanych projektów. W drugim dniu uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczących możliwości wsparcia wspólnych projektów przez Program Młodzież w działaniu, PNWM, Europejską Współpracę Terytorialną. W trzecim dniu odbyły się rozmowy robocze, w ramach których ustalano wspólne zamierzenia dotyczące form przyszłej współpracy.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

2) Tytuł/typ projektu: Program specjalistyczny
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 7-10.07.2008

Cel i krótki opis projektu: seminarium dla polskich i niemieckich pedagogów dotyczące metodyki polsko niemieckich spotkań młodzieży. Większość zajęć w ramach szkolenia miało praktyczny charakter. Uczestnicy, sześć osób z jednostek organizacyjnych OHP w województwie lubuskim, poznawali metody dotyczące edukacji międzykulturowej, animacji językowej. Była też okazja do porównania niemieckiego i polskiego systemu edukacyjnego.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg

3) Tytuł/typ projektu: Program specjalistyczny
Miejsce i data: Wiechlice, 6-8.10.2008

Cel i krótki opis projektu: Celem szkolenia było przekazanie praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat organizowania polsko-niemieckich wymian młodzieży. Uczestnicy programu przez trzy dni poznawali różne aspekty spotkań międzynarodowych. Duży nacisk został położony na zagadnienia dotyczące edukacji międzykulturowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące przygotowań projektu wymiany młodzieży. Zostały przeprowadzone również warsztaty na temat pisania wniosku i konstruowania programu. Ważnym punktem szkolenia była dyskusja na temat finansowania spotkań międzynarodowych, podczas której prowadząca przekazała szereg cennych informacji i wskazówek dotyczących pozyskiwania funduszy. Nie zabrakło przy tym omówienia zasad pozyskiwania funduszy i realizacji projektów w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Partner: nie dotyczy

4) Tytuł/typ projektu: Program specjalistyczny
Miejsce i data: Wiechlice, 20-21.11.2008

Cel i krótki opis projektu: W pierwszym dniu programu odbyło się podsumowanie zrealizowanych projektów w 2008 roku. Zostało ono dokonane przez poszczególnych reprezentantów Ośrodków Szkolenia i Wychowania i Hufców Pracy Lubuskiej WK OHP, którzy przy tej okazji przedstawili swoje propozycje na 2009 rok. Wynik prezentacji okazał się imponujący. Aż dziesięć z jedenastu jednostek organizacyjnych mogły wykazać się zrealizowanymi przedsięwzięciami z zakresu współpracy międzynarodowej. W piątek, w ramach dwustronnych rozmów roboczych, zostało zawartych wiele ważnych i ciekawych ustaleń dotyczących przyszłej współpracy

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg