Strona główna  >   O NAS  >   Działalność

Działalność

DZIAŁALNOŚĆ OHP

Ochotnicze Hufce Pracy są państwową jednostką budżetową nadzorowaną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która wykonuje zadania państwa na rzecz młodzieży powyżej 15 roku życia i bezrobotnych do 25 roku życia w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także zadania w zakresie jej kształcenia i wychowania.

Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.


KSZTAŁCENIE I WYCHOWANIE


OHP zapewniają swoim uczestnikom warunki do kontynuowania kształcenia ogólnego i zawodowego, podwyższania kwalifikacji ogólnych i zawodowych lub przekwalifikowania. Opracowują i realizują programy profilaktyczne, wychowawcze i resocjalizacyjne dla młodzieży zagrożonej demoralizacją i wchodzącej w konflikt z prawem, jak również realizują kompleksowe działania opiekuńczo-wychowawcze.

OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych, rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji, która przebywa w centrach kształcenia i wychowania, ośrodkach szkolenia i wychowania oraz hufcach. Uczestnicy z najtrudniejszą sytuacją materialną otrzymują nieodpłatne miejsca w internatach i całodobowe wyżywienie. Kadra pedagogiczna OHP współpracuje ze specjalistycznymi instytucjami i organizacjami ze środowiska lokalnego zajmującymi się problematyką młodzieży, m.in. z policją, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, poradniami ds. uzależnień itp.

Młodzież kształci się w wielu zawodach. Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników odbywa się w dwóch formach: jako nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy. Nauka zawodu przygotowuje młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu organizowaną u pracodawcy oraz dokształcanie teoretyczne. Nauka zawodu trwa nie dłużej niż 3 lata i kończy się egzaminem zewnętrznym. Przyuczenie do wykonywania określonej pracy kończy się egzaminem gimnazjalnym i może trwać najwyżej 22 miesiące.

Każdego roku OHP organizuje ogólnopolski konkurs zawodowy pn. „Sprawny w zawodzie” i "Test BHP", które umożliwiają uczestnikom sprawdzenie poziomu przygotowania zawodowego. OHP realizują przedsięwzięcia ujęte w Krajowym Programie Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. W jego ramach funkcjonują świetlice środowiskowe, ośrodki profilaktyki i interwencji społecznej, punkty interwencji kryzysowej. Z tych placówek korzysta również młodzież ze środowisk lokalnych. Działania prowadzone w ramach Programu zwiększają aktywność społeczną młodzieży oraz wspierają ją w usamodzielnieniu się i uzyskaniu wykształcenia zawodowego o kierunku zgodnym z potrzebami rynku pracy.

Od 2001 roku Ochotnicze Hufce Pracy realizują Program Aktywizacji Społecznej Młodzieży OHP. Jego głównym celem jest rozwój życia samorządowego uczestników OHP. Program Aktywizacji jest wpisany do Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia.

Co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży OHP oraz wiele innych imprez promujących aktywność kulturalną, sportową, krajoznawczą i turystyczną wychowanków OHP, jak np. Ogólnopolski Konkurs Krótkometrażowych Filmów Komórkowych, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Informatycznej Młodzieży OHP itp.

Co roku odbywają się ogólnopolskie pielgrzymki kadry i młodzieży OHP na Jasną Górę i do Lichenia. Wspólnie z duszpasterzami organizowane są różne inne przedsięwzięcia, jak np. spotkania wigilijne, konkursy na kartki świąteczne, konkursy literackie, konkursy piosenki religijnej.


POŚREDNICTWO PRACY, DORADZTWO ZAWODOWE, SZKOLENIA I REFUNDACJA

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 Nr. 9 poz. 1001) nadała Ochotniczym Hufcom Pracy status instytucji rynku pracy. Dlatego też obszar programowy dotyczący tej problematyki traktowany jest priorytetowo. OHP świadczą podstawowe usługi rynku pracy, jakimi są: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i nauka aktywnego poszukiwania pracy. Oferta adresowana jest do młodzieży do 25 roku życia. Wymienione usługi realizowane są systemowo w różnych (pod względem zadaniowym i funkcjonalnym) jednostkach organizacyjnych rynku pracy działających pod nadzorem Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. System ten obejmuje sieć placówek i form działalności, a wśród nich: Młodzieżowe Centra Kariery, Młodzieżowe Biura Pracy oraz Mobilne Centra Informacji Zawodowej. Ich oferta jest zawsze odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie środowiska młodzieży na konkretne usługi w zakresie rynku pracy. 

W ostatnich latach OHP wdrożyły nowoczesny, zintegrowany i ciągle usprawniany system poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, pośrednictwa pracy oraz szkoleń zawodowych. Oferta programowa w tym zakresie jest systematycznie uaktualniana i unowocześniana, a jej standardy jakościowe i ilościowe są na bieżąco monitorowane.

W zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży Ochotnicze Hufce Pracy realizują następujące zadania:

1. Prowadzenie pośrednictwa pracy obejmującego w szczególności:

  • pozyskiwanie ofert pracy,
  • prowadzenie banku danych o pracodawcach,
  • udzielanie pomocy w doborze odpowiedniej oferty,
  • kierowanie do pracy,
  • udzielanie pomocy pracodawcy w doborze pracownika odpowiadającego ofercie pracy,
  • organizowanie giełd pracy i targów pracy,
  • organizowanie innych przedsięwzięć umożliwiających kontakty poszukującego pracy z pracodawcami – spotkania, „mityngi pracy”,
  • informowanie młodzieży o innych formach zatrudnienia organizowanych przez OHP i kierowanie jej do pracy stałej, sezonowej i krótkoterminowej, na staż lub wolontariat,
  • współpraca z organizacjami o podobnym profilu działalności, szczególnie pośrednikami pracy z urzędów pracy oraz agencjami pracy,
  • realizacja innych przedsięwzięć dotyczących pośrednictwa pracy dla uczestników OHP, młodzieży i dorosłych do 25 roku życia ze społeczności lokalnej,prowadzenie pośrednictwa pracy w ramach EURES od stycznia 2015 roku.


Zadania te realizują w Lubuskie Wojewódzkiej Komendzie OHP jednostki podległe CEIPM:

- Młodzieżowe Biura Pracy w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, 

- Młodzieżowe Centra Kariery w Żarach i Słubicach.


2. Prowadzenie poradnictwa zawodowego i nauki aktywnego poszukiwania pracy, w szczególności: 

prowadzenie dla młodzieży usług w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej z uwzględnieniem:

  • poradnictwa indywidualnego,
  • poradnictwa grupowego, w szczególności prowadzenia zajęć grupowych z zakresu informacji zawodowej, przygotowania do wejścia na rynek pracy, umiejętności poszukiwania pracy, samozatrudnienia,
  • udzielania porad dotyczących wyboru zawodu, kierunku kształcenia i planowania kariery zawodowej,
  • tworzenia nowych narzędzi i metod w poradnictwie zawodowym oraz ich upowszechniania i promocji, 
  • gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie nowoczesnej, multimedialnej informacji o zawodach,
  • realizowanie usługi aktywnego poszukiwania pracy,
  • prowadzenie poradnictwa zawodowego w formie mobilnej,
  • pomoc przy określeniu predyspozycji zawodowych kandydatów przy wyborze zawodu, stanowiska pracy, kierunków kształcenia,
  • udzielanie informacji o możliwościach szkolenia zawodowego (zdobycie kwalifikacji zawodowych, doskonalenie zawodowe, podwyższenie kwalifikacji, przekwalifikowanie),
  • współpraca z podmiotami rynku pracy, szczególnie doradcami zawodowymi publicznych służb zatrudnienia oraz innymi instytucjami,
  • realizacja przedsięwzięć dotyczących poradnictwa i doradztwa zawodowego dla uczestników OHP, młodzieży i dorosłych ze społeczności lokalnej.


Zadania te realizują w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP jednostki podległe CEiPM:

- Mobilne Centra Informacji Zawodowej w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, 

- Młodzieżowe Centrum Kariery w Żarach, Żaganiu, Gubinie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Świebodzinie, Gorzowie Wielkopolskim, Słubicach, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie.


3. Prowadzenie szkoleń zawodowych zgodnie z potrzebami rynku pracy: 

  • rozpoznawanie indywidualnych możliwości i uzdolnień młodzieży i dorosłych, zgłaszających się do CEiPM,
  • organizowanie pomocy w wyborze optymalnej formy kształcenia (szkolne, pozaszkolne) dla młodzieży i dorosłych (na różnych poziomach nauczania),
  • informowanie o usługach szkoleniowych organizowanych przez OHP,
  • organizowanie grup o zbieżnych potrzebach edukacyjnych i organizowanie szkoleń zawodowych,
  • współpraca z pracodawcami w celu organizacji szkoleń zgodnych z ich potrzebami,
  • bieżące informowanie ośrodków szkolenia zawodowego OHP na temat potrzeb lokalnego rynku edukacyjnego i pracy.


Zadania te realizują w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP jednostki podległe CEiPM 

- Biura Centrum w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim

- Młodzieżowe Centrum Kariery w Żaganiu, Gorzowie Wielkopolskim, Kostrzynie nad Odrą.


4. Realizacja refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników: 

  • przyjmowanie od pracodawców wniosków o zawarcie umowy o refundację w terminach wynikających z rozporządzenia,
  • przeprowadzanie oceny formalnej wniosku, informowanie i wzywanie pracodawców do poprawienia bądź uzupełnienia wniosku w określonym terminie, w przypadku, kiedy stwierdzono braki formalne,
  • sporządzanie opinii do wniosków o zawarcie umowy o refundację,
  • prowadzenie rejestru przyjętych wniosków o zawarcie umowy o refundację,
  • przekazywanie pracodawcom podpisanych umów o refundację,
  • przyjmowanie wniosków o zwrot kosztów wraz z kompletem dokumentów niezbędnych do wypłacenia refundacji, dokonywanie oceny formalnej, merytorycznej i rachunkowej tych wniosków, w przypadku błędów wzywanie pracodawców do ich poprawienia.


Zadania te realizują w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP jednostki podległe CEiPM:

- biura Centrum w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim


EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY


Od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Ochotnicze Hufce Pracy – jako jedna z pierwszych polskich instytucji – rozpoczęły realizację projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. 

W latach 2007-2013, zgodnie z zapisami Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, OHP są nadal głównym projektodawcą w zakresie realizacji usług na rzecz młodzieży zagrożonej marginalizacją bądź wykluczeniem społecznym. 

Głównym projektem OHP współfinansowanym ze środków EFS był projekt „Twoja wiedza – Twój sukces” realizowany w ramach Działania 1.5 schemat b) „Wspieranie młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym” Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. Jego najważniejszym celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez jej powrót do systemu edukacyjnego, zdobycie zawodu oraz usamodzielnienie się. Łącznie, w ramach jego trzech edycji, wzięło w nim udział blisko 20 tys. beneficjentów. Pierwsze dwie edycje Projektu – o łącznej wartości ponad 50 mln zł – odbyły się w 2004 i 2005 roku. Ze wsparcia skorzystało wówczas ponad 11 tys. osób w wieku od 15 do 24 lat. 

W III edycji pn. „Nauka – Wiedza – Praca”, realizowanej od kwietnia 2006 r. do kwietnia 2007 r., brało udział 8 tys. uczestników w wieku 15-24 lat, pochodzących z rodzin i środowisk zagrożonych patologiami społecznymi, dotkniętych ubóstwem i długotrwałym bezrobociem, nieuczących się (bądź mających poważne problemy z nauką) i niepracujących, jak również niepełnosprawni. Wartość projektu wynosi ponad 39 mln zł, z czego na wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego przypada prawie 33,5 mln zł. Młodzież bierze udział w szkoleniach zawodowych; warsztatach aktywnego poszukiwania pracy, edukacyjnych i z zakresu przedsiębiorczości; treningach psychologicznych i terapeutycznych; kursach języków obcych i obsługi komputera. 

Od 1 stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2007 r. OHP realizowały „Indywidualny Projekt Kariery – Portfolio dla Młodzieży”, którego celem było wypracowanie kompleksowych standardów świadczenia usług w zakresie planowania ścieżki kariery zawodowej.

Od stycznia 2007 roku do końca lutego 2008 roku trwał projekt „18-24 – Czas na samodzielność” dla 3 tys. osób w wieku od 18 do 24 lat niekontynuujących nauki w szkołach średnich lub wyższych. Działania Projektu, a w szczególności szkolenia zawodowe i kursy językowe, mają im ułatwić start życiowy i zawodowy.

W ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL realizowany w 2005 roku Projekt „Nowa droga dla byłych więźniów”. Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy była w tym Projekcie partnerem, a administratorem – Centralny Zarząd Służby Więziennej. Działania Projektu, które są prowadzone były w 13 zakładach karnych na terenie 11 województw, pomagano w społecznej readaptacji więźniów i byłych więźniów oraz przywracaniu ich na rynek pracy. Więźniowie otrzymali wsparcie edukacyjne, pomoc terapeutyczną i socjalną. Projekt był realizowany przy współudziale partnerów m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Estonii i Finlandii.

Przez ponad rok (od października 2005 r. do końca 2006 r.) był prowadzony – w ramach Działania 1.1 schemat b) Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich – współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projekt „Dostosowanie kwalifikacji kadry Ochotniczych Hufców Pracy do standardów Unii Europejskiej”. W toku realizacji Projektu przeszkolono 1088 pracowników OHP. Dzięki jego działaniom znacznie podniesiono i udoskonalono kwalifikacje kadry OHP, a jego rezultaty w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju i modernizacji OHP jako instytucji rynku pracy.

Niezależnie od projektów wdrażanych na poziomie centralnym przez Komendę Główną OHP liczne jednostki terenowe OHP, począwszy od 2005 roku, realizowały różnorodne projekty w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich (Działania 1.1, 1.5, 1.6) oraz Priorytetu II Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (Działania 2.1, 2.4, 2.5). Projekty były realizowane zarówno na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego, jak i dla kadry OHP. Ogółem przeprowadzono 15 projektów dla 1500 osób na łączną kwotę ponad 6 mln zł. 

Do końca marca 2007 r. trwał dwuletni program pod nazwą „Zawsze na kursie” (Always on the Right Track), realizowany w ramach Programu Wspólnotowego Unii Europejskiej „Leonardo da Vinci”. Promotorem projektu była Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy, a jej partnerami: Universitaet Klagenfurt – Jobservice z Austrii, Albatros & Deltha Consulting S.L. z Hiszpanii, ALAJI z Francji i z Polski – Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu. Efektami Projektu są: utworzenie europejskiego Multimedialnego Centrum Warsztatowego w formie platformy e-learningowej dla doradców zawodowych (www.ohp-righttrack.org), poprawa jakości poradnictwa zawodowego, zwiększenie zakresu oddziaływania doradców zawodowych. 

W ostatnich latach Ochotnicze Hufce Pracy opracowały i zrealizowały wiele programów, m.in. wspomniane już dwie edycje Projektu pn. „Twoja wiedza – Twój sukces” (współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny), „Szansa 13-18. Edukacja – Praca – Wychowanie” (rozwój systemu wsparcia środowiskowego dla młodzieży zagrożonej marginalizacją), Agenda OHP (działania przeciwko zjawiskom marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży), Agrostart (dla młodzieży wiejskiej na rzecz jej aktywizacji zawodowej i promocji przedsiębiorczości), Eurostart (przedsięwzięcia programowe OHP na rzecz europejskiej edukacji i wychowania młodzieży) i wiele innych. 

Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020.
W programie Erasmus+ znacząco zwiększono nakłady ze środków UE na rozwój wiedzy i umiejętności, odzwierciedlając znaczenie, jakie przypisuje się kształceniu i szkoleniu w unijnych i krajowych programach. Celem jest wspieranie rozwoju osobistego oraz perspektyw zatrudnienia. Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki (przede wszystkim strategię Europa 2020), program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży. W praktyce program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów, odbycia praktyki, szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
Celem Erasmus+ jest poprawa jakości i zwiększenie przydatności kwalifikacji i umiejętności. Okres spędzony za granicą może wynosić od kilku dni do jednego roku.
Struktura programu Erasmus+ została uproszczona w stosunku do poprzedniej edycji programów i obejmuje trzy główne typy działań:
Akcja 1: mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych),
Akcja 2: współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk,
Akcja 3: wsparcie reform w obszarze edukacji.
oraz 2 rodzaje działań „specjalnych” zarządzanych centralnie: Jean Monnet i Sport.

Akcje 1. i 2. są akcjami zdecentralizowanymi i będą prowadzone przez Narodowe Agencje, natomiast działania w ramach akcji 3. będą działaniami zcentralizowanymi i będą zarządzane przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA)w Brukseli.

GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY

Gwarancje dla młodzieży to propozycja Komisji Europejskiej przedstawiona w 2012 r. w ramach Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży (Youth Employment Package). Stanowią skierowany do państw członkowskich postulat zapewnienia wszystkim młodym ludziom w wieku do 25 lat, którzy nie mają zatrudnienia, ani nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu (tzw. młodzież NEET) – dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy. 
Gwarancje dla młodzieży są odpowiedzią na problem bezrobocia i wykluczenia społecznego młodzieży w kontekście walki oraz zapobiegania tym zjawiskom w celu jak najszybszego odwrócenia negatywnej tendencji w zatrudnieniu młodzieży w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zaproponowany przez Komisję Pakiet dotyczy zatrudnienia, kształcenia i szkolenia.
W ramach programu Gwarancje dla młodzieży – Lubuska Wojewódzka Komenda OHP realizuje dwa projekty „Pomysł na siebie” dla osób w wieku 15-17 lat i „Równi na rynku pracy” dla osób w wieku 18-24 lata. 


MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY

Programy międzynarodowej wymiany młodzieży realizowane przez OHP są przedsięwzięciami o charakterze społeczno-kulturalnym, oświatowym oraz praktyk zawodowych. Umożliwiają one młodym ludziom z różnych państw bezpośredni kontakt, sprzyjają znoszeniu barier kulturowych i językowych, przezwyciężaniu stereotypów i tworzeniu świadomych, obywatelskich postaw. Są dla nich doskonałą okazją do poznania innych krajów i kultur, a także do propagowania wiedzy o własnym kraju.
OHP pozyskują środki finansowe na realizację swoich przedsięwzięć z Programu Erasmus +, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) oraz Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Ochotnicze Hufce Pracy w województwie lubuskim ze względu na swoje przygraniczne położenie prowadzą rozbudowaną działalność w zakresie współpracy polsko-niemieckiej. 
Kierunek rozwoju współpracy międzynarodowej w latach 2012-15 zakłada ciągły wzrost jakości realizowanych projektów przy jednoczesnej dywersyfikacji źródeł ich finansowania. Oprócz przedsięwzięć realizowanych ze środków PNWM planuje się realizację projektów w ramach programu Erasmus +, wolontariatu, projektów trójstronnych spotkań młodzieży w oparciu o bazę lokalowych jednostek organizacyjnych Lubuskiej WK OHP. 
Programy międzynarodowej wymiany młodzieży zakresem tematycznym obejmują praktyki zawodowe; rzemiosło artystyczne; sport i rekreacja; sztuka (muzyka, teatr, taniec); ekologia; historia i dziedzictwo kulturowe. Wybór tematów będzie uzależniony od kierunku kontynuacji cyklicznych przedsięwzięć, jak i bieżących wydarzeń, rocznic i akcji okolicznościowych (np. Europejski Rok Solidarności Międzypokoleniowej).