PNWM

Lubuska Wojewódzka Komenda OHP od 2007 roku realizuje rocznie kilkanaście projektów międzynarodowych korzystając ze wsparcia PNWM.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) jest pierwszą dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją posiadającą osobowość prawną organizacji międzynarodowej. Utworzona została w roku 1991 przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały PNWM swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

 

Cała struktura PNWM i jej organów nadzorczych opiera się na zasadzie parytetu i dwunarodowości. Fakt, że mamy jedno biuro w Polsce i jedno w Niemczech, nie oznacza, że każde z nich odpowiada za jeden kraj. Każde z nich odpowiada zgodnie z merytorycznym podziałem kompetencji za obydwa kraje. Zainteresowanie spotkaniami polsko-niemieckimi jest coraz większe. Co roku udaje nam się dofinansować więcej programów, a co za tym idzie doprowadzić do spotkania co raz większej liczby młodych ludzi. Statystyka nie oddaje jednak przeżyć, doświadczeń, znajomości zebranych przez młodych Polaków i Niemców podczas wspólnych przedsięwzięć.

 

Powstanie i ramy prawne Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM powstała na mocy "Umowy o polsko niemieckiej współpracy młodzieży" z dnia 17 czerwca 1991 roku oraz "Umowy
o wymianie młodzieży" z dnia 10 listopada 1989 roku. Działalność PNWM opiera się na partnerskieji równoprawnej współpracy Polaków i Niemców. PNWM dysponuje wspólnym funduszem zasilanym przez oba rządy. Wszystkie gremia PNWM mają obsadę dwunarodową, zaś organem nadzorczym jest Polsko-Niemiecka Rada Młodzieży, kierowana przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z polskiej strony oraz Ministra Federalnego ds. Seniorów, Rodziny, Kobiet, Dzieci i Młodzieży ze strony niemieckiej.

PNWM ma dwa główne biura w Warszawie i Poczdamie, dwóch dyrektorów zarządzających ( dyrektor polski, zarządzający biurem w Warszawie, dyrektor niemiecki, z biura w Poczdamie), każde z biur odpowiada zgodnie z merytorycznym podziałem za obydwa kraje. Kompetencje Biur w Warszawie i Poczdamie.


Biuro w Warszawie zajmuje się:

  •    wymianą szkolną, także trójstronną 
  •    dokształcaniem nauczycieli 
  •    spotkaniami o charakterze sportowym 
  •     polsko-niemieckimi kursami językowymi


Biuro w Poczdamie zajmuje się:

  • pozaszkolną wymianą młodzieży (domy kultury, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe, kościelne) 
  • trójstronną wymianą 
  • praktykami zawodowymi 
  • budżetem i finansami 

 

Lubuska wojewódzka Komenda OHP korzysta ze wsparcia PNWM jako podmiot realizujący projekty spotkań polsko niemieckich poprzez Komendę Główną OHP, która pełni funkcję Jednostki Centralnej PNWM.