Strona główna  >   PROJEKTY I PROGRAMY  >   Współpraca międzynarodowa  >   PNWM  >   Projekty 2016

Projekty 2016

 1. Tytuł projektu: Toleranz und Akzeptanz. Freunde im Dialog. Partner heute und verlässliche Partner für der Zukunft

W projekcie udział wzięła młodzież z OSiW w Zielonej Górze wraz z młodzieżą z Niemiec i Białorusi. Główną tematyką spotkania była rola kobiety w społeczeństwie i poprzez zabawę, wspólne działania młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak wygląda ten problem w krajach zaprzyjaźnionych. Uczestnicy poza szeroko pojętą integracją, mieli możliwość  poznać Berlin z turystycznej strony. Jednym z ważnych elementów wymiany młodzieżowej była gra miejska, podczas której uczestnicy podzieleni w mniejsze zespoły mieli okazję poznać się, spędzić ze sobą czas i sprawdzić się w roli poszukiwaczy zabytków.  Młodzież uczestniczyła również w zajęciach Taekwondo prowadzonych przez Janinę - instruktora taekwondo. Podczas treningu poznali podstawowe techniki sztuki walki, filozofię tej dyscypliny oraz techniki samoobrony. Projekt wymiany miał również walor ekologiczny - wędrowanie ścieżką ekologiczną wzdłuż Wuhle oraz wizyta w Ogrodach Świata. Uczestnicy  spędzali czas wolny wśród zieleni, spacerując alejkami, podziwiając roślinność, obcując z naturą. Istotnym punktem programu był wspólny projekt poświęcony roli kobiety i traktowania jej na równi z mężczyzną. Młodzież podzielona została na 2 zespoły. Jedna grupa uczestniczyła w evencie "Meine - Friedenstraum" - za pomocą gipsu i wytworu wyobraźni, młodzież tworzyła odlewy dłoni, twarzy, płaskorzeźby poświęcone tematyce szacunku do kobiety. Zostały one pomalowane i przyklejone na dużą formę, która zawieszona została w hostelu Pro-social, jako wytwór pracy młodzieży. Druga grupa w tym czasie przygotowywała pokaz taneczny pt. "Dance for Freedome" pod czujnym okiem instruktora. Młodzież poza nauka tańca, ćwiczyła aerobik, wykonywała ćwiczenia rozciągające i uczyła się prawidłowej postawy ciała. Była też odegrana scenka również dotycząca stosunku mężczyzn do kobiet. Uwiecznieniem trudów pracy był wieczór narodowy - oficjalne zakończenie projektu - w dniu 15.02.2016r. Rozdane zostały dyplomy, podziękowania, drobne upominki. Dodatkową atrakcją były występy  wokalne uczestniczek z Mińska i Niemiec, które wzbudziły zachwyt widzów.  Głównym założeniem wymiany było zwrócenie uwagi na rolę kobiety w społeczeństwie i zagrożenia jakie dotykają kobiety w różnych aspektach życia, stąd też zorganizowano uczestnikom gry animacyjne, integracyjne, które były istotnym, wieczornym elementem zajęć. czas wolny do dyspozycji uczestników sprzyjał zabawom, wymianom kontaktów i rozmowom.  Mimo barier językowych, różnic kulturowych, młodzież doskonale radziła sobie w kontaktach interpersonalnych.


2. Tytuł projektu: Spotkanie młodych i starych


W projekcie udział wzięła młodzież  z OSiW w Wiechlicach wraz z młodzieżą z Niemiec. Podczas spotkania młodzież brała udział w przygotowaniu konfitur, dżemów i wypieków dla przedszkolaków placówki, którą opiekuje się CJD Berlin. Dzięki temu młodzież mogła poznać tajniki kulinarne związane z przygotowaniem słodkich specjałów i wspomóc swoją pracą przedszkolaków.  Młodzi ludzie pracowali w grupach mieszanych pod względem językowym, co dodatkowo wspomagało integrację kulturową i językową , służyło zwalczaniu uprzedzeń i stereotypów oraz poszukiwania tego, co nas łączy, a nie dzieli. Praca w grupach mieszanych  służyła także przełamywaniu barier, poznawaniu tradycji obu krajów oraz sprzyjała zawieraniu nowych znajomości. Pięciodniowy pobyt upłynął nie tylko przy pracy nad słodkościami. Uczestnicy wspólnie przygotowywali posiłki, zwiedzali i bawili się. Podczas przerw w pracy, mogli zwiedzać berlińskie zabytki. Niemiecka młodzież chętnie oprowadzała polskich rówieśników po swoim mieście. Przed wyjazdem obie grupy wymieniały się drobnymi upominkami. Pożegnaniom nie było końca i polało się wiele łez.


3. Tytuł projektu: Parkhelden 2016


W projekcie udział wzięła młodzież z HP Lubsko wraz z młodzieżą z Niemiec. Uczestnicy podczas spotkania zostali podzieleni na dwie międzynarodowe grupy. Pierwsza z nich zaangażowana była w rewitalizację parku zamkowego, zgodnie z zasadami konserwacji ogrodów zabytkowych, pogłębiali wiedzę o pielęgnacji parków i ogrodów, a także zamieniali ją w praktykę. Poza tym uczestnicy mieli okazję poznać losy parku krajobrazowego. Druga grupa zajmowała się budową budek dla ptaków oraz hotelu  dla insektów. Obie grupy robocze prowadzone były przez  doświadczonego pedagoga Marcela - znawcę dzikiej przyrody i permaluktury. Zajęcia prowadzone były jednocześnie w języku polskim  oraz niemieckim. Młodzież miała okazję do wymiany doświadczeń z niemieckimi uczestnikami w dziedzinie parkowej, a także uczestniczyli w  animacjach językowych, wspólnych wyjazdach na kręgielnie, basen oraz zwiedzaniu Berlina i rezerwatów przyrody.