Projekty 2012


1. Tytuł/typ projektu: Weltblick mit Weitblick. Jung in Europa. Jugend, Toleranz und Europa
Miejsce i data: Berlin, 14-23.02.2012

Cel i krótki opis projektu: W spotkaniu wzięli udział podopieczni HP w Słubicach i ŚHP w Krośnie Odrzańskim. Młodzież pracowała w dwóch grupach warsztatowych, tj. Rap dla przyjaźni oraz Karnawał przyjaźni. Dzięki trzydniowym warsztatom prowadzonym przez duet raperski C.N.R.C. powstał utwór w rytmie rap, wykonany w pięciu językach. Ponadto program wymiany projektu obfitował w wiele dodatkowych atrakcji. Młodzież podczas przechadzki po Berlinie poznała liczne ciekawostki i fakty dotyczące Niemiec i ich stolicy, która w tym roku obchodzi 775. rocznicę swojego istnienia. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział w grze miejskiej mogąc w ten sposób sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne. W ramach edukacji historycznej zostały zorganizowane w wizyty w Muzeum Kapitulacji, Muzeum Okresu Założycielskiego, Muzeum Historii Policji oraz w niedawno utworzonym miejscu pamięci poświęconym Romom – ofiarom narodowego socjalizmu. Nie zabrakło aktywności fizycznej i sportu. Pod hasłem treningu tolerancji zostały zorganizowane zajęcia Teakwondoo. Uczestnicy projektu wnieśli swój wkład do trwającego roku Solidarności Międzypokoleniowej i Aktywnego Starzenia – młodzież rosyjska, polska i niemiecka stworzyła program artystyczny, który następnie został zaprezentowany w Domu Spokojnej Starości . Organizatorzy zadbali o liczne zabawy, gry integracyjne i językowe.

Partner: urban-social gGmbH


2. Tytuł/typ projektu: Deutsch-polnischer Fachaustausch
Miejsce i data: Trebnitz (Niemcy), 12-16.03.2012

Cel i krótki opis projektu: W spotkaniu wzięli udział podopieczni HP w Gorzowie Wlkp. oraz OSiW w Międzyrzeczu. Młodzież polska , wraz z niemieckimi uczniami szkoły „Koniczynka” w Seelow, podzielona na cztery grupy uczestniczyła w cyklu warsztatów tematycznych. Pierwsza grupa przyswajała tajniki wyrobu mydeł dekoracyjnych. Pod okiem zawodowej botaniczki młodzież mogła poznać recepturę i samodzielnie wykonać produkt używając rozmaitych ziół i ziaren. Inna grupa wdrażała technologię wykonywania glinianych garnuszków wykonywanych starodawną, średniowieczną, techniką nakładanych wałeczków gliny. Kolejna grupa poznawała sposoby wydobywania i rytmicznego ułożenia dźwięków, wykorzystując np. kawałki drewna, papieru, kamyków, tworząc własny instrument z tuby papierowej i żyłki. Ostatnia grupa uczestniczyła w warsztatach rysunkowych, podczas których zapoznawała się z podstawą rysowania brył, cieniowania, komponowania motywów.Aby dodatkowo uatrakcyjnić pobyt w czasie projektu, w czwartek 15. marca odbyła się wycieczka do centrum Berlina.

Partner: Schloss Trebnitz e.V.


3. Tytuł/typ projektu: Daj Radość
Miejsce i data: 09-15.05.2012, Długie k. Strzelec Krajeńskich

Cel i krótki opis projektu: Było to już 13 spotkanie z cyklu „Młodzież praktykuje Europę tolerancją i wolną od przemocy”. Tradycyjnie już podczas tych projektów młodzież wykonywała prace społecznie-użyteczne. Adresatem działań tegorocznego projektu byli najmłodsi mieszkańcy miasta – wychowankowie z dwóch strzeleckich przedszkoli. To dla nich polska i niemiecka młodzież, skupiona w dwóch grupach roboczych, dokonała renowacji urządzeń na przedszkolnych placach zabaw. Młodzi Polacy i Niemcy pracowali także w dwóch innych grupach. Grupa artystyczna przygotowała dla maluszków wesoły występ clownów. Druga grupa organizacyjno - dokumentacyjna wykonała prezentację zdjęć przedstawiającą najważniejsze działania zrealizowane podczas 7-dniowego projektu. Okazją do zapoznania się z rezultatami prac wszystkich grup roboczych stała się uroczystość podsumowująca, która odbyła się w dniu 15.05.2012 r. na terenie Przedszkola Nr 1 „Smerfy” w Strzelcach Kraj. Przedszkolaki oraz zaproszeni goście na zorganizowanej wystawie oglądali zdjęcia zrobione uczestnikom projektu podczas wycieczki nad morze do Międzyzdrojów, „Dnia Sportu”, pobytu w Muzeum Figur Woskowych itd.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


4. Tytuł/typ projektu: Pamiętajmy o tych, którzy odeszli
Miejsce i data: Brody Żarskie, 13-22.04.2012

Cel i krótki opis projektu: Projekt jest kontynuacją współpracy z lat ubiegłych. Podczas spotkania młodzi ludzie integrują się, pogłębiają więzi interpersonalne oraz przyjaźnie zawarte podczas poprzednich spotkań. Realizacja tych zamierzeń jest możliwa poprzez wspólną pracę (prace renowacyjno-porządkowe na starym poniemieckim zabytkowym cmentarzu), a także wspólną realizację pozostałych punktów programu (wycieczki krajoznawcze, animacje). Działania te mają na celu pogłębienie współpracy między Gminą Brody a społecznością lokalną i młodzieżą Hufca Pracy w Lubsku, a także OTA Ausbildungszentrum. Głównym celem spotkania była przede wszystkim integracja młodzieży polskiej i niemieckiej. Celem pośrednim była renowacja starego poniemieckiego cmentarza w Brodach Żarskich. Podczas prac porządkowych udało nam się odrestaurować i uporządkować sporą cześć cmentarza, gruntownie uprzątnięto i odmalowano kilka dużych kwater rodzinnych, oczyszczono i odmalowano liczne wolnostojące krzyże i nagrobki. Młodzież polska i niemiecka integrowała się wspólnie pracując i bawiąc. Kilka zabaw językowych m.in. kalambury bardzo przypadły do gustu naszym gościom. W przeddzień zakończenia projektu odbyło się jego uroczyste zakończenie, które było okazją do podsumowania wszelkich wspólnych działań, zarówno tych bieżących, jak i tych z lat ubiegłych. Przedstawiciele władzy lokalnej i organizatorów projektu wspólnie wyrazili chęć kontynuacji przedsięwzięcia, co może być uznane za wysoką ocenę działań i realizacji projektu. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie ewaluacyjne, na którym wszyscy uczestnicy mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat przedsięwzięcia. Opinie zarówno niemieckich kolegów, jak i naszych uczestników były bardzo pozytywne. Początkowe bariery językowe zostały dawno zatarte, a widoczne efekty naszej pracy na cmentarzu przyniosły obu grupom ogromną satysfakcję.

Partner: urban-social gGmbH


5. Tytuł/typ projektu: Polsko-niemiecki koncert Winobraniowy
Miejsce i data: Zielona Góra, 8.09.2012

Cel i krótki opis projektu: Przedsięwzięcie dotyczy organizacji koncertu, w którym wezmą udział utalentowani muzycznie i wokalnie podopieczni wszystkich jednostek organizacyjnych Lubuskiej WK OHP oraz reprezentanci Niemiec, młodzież z zaprzyjaźnionych organizacji partnerskich, przede wszystkim z urban-social gGmbH w Berlinie, w partnerstwie z którym zostało zorganizowane już podobne przedsięwzięcie w roku ubiegłym.W ramach polsko- niemieckich spotkań młodzieży, w których uczestniczą podopieczni jednostek organizacyjnych Lubuskiej WK OHP, niejednokrotnie podejmowane sa tematy artystyczne. Przykładowo pierwszy tego typu projekt międzynarodowego spotkania młodzieży zrealizowany w partnerstwie z urban-social gGmbH w Berlinie przyniósł rezultat w postaci nagrania utworu "Rap przyjaźni". Muzyka pojawia się często w projektach, czasem jako motyw wiodący, innym razem jako element dodatkowy w programie spotkania młodzieży. Wzorem lat ubiegłych koncert będzie miał miejsce na senie w centrum miasta podczas Dni Zielonej Góry, gdzie mieszkańcy i przyjezdni goście mogą usłyszeć i zobaczyć młodych artystów. Dzięki współpracy Lubuskiej WK OHP z organizatorami Winobrania podopieczni i absolwenci naszej organizacji mają okazję zaprezentować się szerokiej publiczności. Wspólny występ z przyjaciółmi z Niemiec nie tylko uatrakcyjni, ale także podniesie rangę koncertu, na czym z pewnością skorzystają zarówno polscy i niemieccy uczestnicy koncertu, publiczność, OHP i relacje polsko-niemieckie.

Partner: urban-social gGmbH

6. Tytuł/typ projektu: Wizyta przygotowawcza w ramach programu Leonardo da Vinci
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 24-25.09.2012

Cel i krótki opis projektu: Lubuska WK OHP oraz Internationaler Bund e.V. to organizacje, które już wcześniej realizowały wspólne przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym. Były to jednak głownie projekty międzynarodowych spotkań młodzieży, które odbywały się w ramach dofinansowana PNWM i Programu Młodzież w Działaniu. Największa intensywność tej współpracy przypada na lata 2006-2009. Na decyzję o wznowieniu współpracy zadecydowały następujące czynniki: wzrastające zapotrzebowanie na praktyki zawodowe kształcących się; duże doświadczenie IB e.V. w zakresie projektów Leonardo da Vinci; pozytywne doświadczenia przy innych projektach z tym partnerem. Z uwagi na odmienny charakter współpracy, zmiany w obu instytucjach(kadrowe, organizacyjne) istnieje bezwzględna konieczność ponownego spotkania w celu gruntownego omówienia założeń projektu, którego realizacje zakłada się wstępnie na okres letni 2013 roku. Planowany jest projekt mobilności-staży zagranicznych (dla osób w fazie wstępnego kształcenia zawodowego). W ramach konsultacji telefonicznych oraz spotkania, które odbyło się w dniu 14.05.2012 r. we Frankfurcie nad Odrą, określono wstępnie zakres zawodów, branych pod uwagę przy wyborze praktyk (kucharz, malarz, stolarz, florysta). Ponieważ międzynarodowa wymiana młodzież należy do ustawowych zadań OHP, działalność ta podlega starannemu planowaniu. Docelowo projekty Leonarda da Vinci, a zwłaszcza projekty mobilności, mają stać się -obok projektów międzynarodowych spotkań młodzieży i wolontariatu - jednym z filarów działalności międzynarodowej naszej instytucji.

Partner: Internatonaler Bund e.V.


7. Tytuł/typ projektu: Niemiecko – polsko – belgijskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: 25.09-03.10.2012

Cel i krótki opis projektu: Spotkanie młodzieży "Mit Brett und Stein für Toleranz" ukierunkowane jest na interaktywne i międzykulturową partycypację w ramach zaplanowanego programu, który zawiera w sobie wszelkie aspekty rywalizacji, zdrowej konkurencji, jaka towarzyszy zmaganiom młodzieży w ramach turnieju gier planszowych młodzieży z trzech europejskich krajów. Dzięki zaplanowanym punktom programu młodzieży zostaną stworzone warunki wzajemnego poznania, zbudowania wzajemnych relacji, likwidacji uprzedzeń. Tradycyjne gry planszowe takie jak szachy i warcaby mogą być remedium na uzależnienia od Internetu, gier komputerowych, telefonów komórkowych.

Partner: urban-social gGmbH


8. Tytuł/typ projektu: Polsko – niemiecko – ukraińskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Nowa Sól, 18-26.10.2012

Cel i krótki opis projektu: Poprzez realizacje spotkania zamierzamy nawiązać kontakt z instytucjami działającymi na rzecz młodzieży, który być może zaowocuje długoletnią współpracą. Spotkanie ma na celu zapoznanie młodzieży z kulturą, językiem zwyczajami i tradycjami sąsiadów. Chcemy zaangażować w wymianę młodzież z mniejszymi szansami, pogłębiać wzajemne zrozumienie pomiędzy młodzieżą z różnych krajów, rozwinąć poczucie solidarności, promować tolerancje oraz dbałość o ekologie. Program spotkania zakłada naukę wyplatania altan z wierzby energetycznej oraz wspólną prace młodzieży z rożnych krajów przy tworzeniu "Parku Przyjaźni Międzynarodowej" wokół siedziby ŚHP. W Parku umieszczone zostaną pamiątkowe tabliczki partnerów wymiany. Park stanie się symbolem wzajemnych partnerskich relacji pomiędzy uczestnikami wymiany. Będzie on również stanowić miejsce spotkań młodzieży uczęszczającej do ŚHP.

Partner: urban-social gGmbH