Projekty 2010


Tytuł/typ projektu: Niemiecko-polsko-białoruskie spotkanie młodych wychowawców
Miejsce i data: Berlin, 6-12.02.2010

Cel i krótki opis projektu: W dniach 6-12 lutego w Berlinie w ramach wspólnego projektu PNWN urban- social gGmbH i Lubuskiej WK OHP odbył się niemiecko –polsko- białoruski program specjalistyczny dla młodych wychowawców i pracowników socjalnych. W spotkaniu wzięli udział wychowawcy z jednostek organizacyjnych Lubuskiej WK OHP w Zielonej Górze, Żarach, Wschowie, Strzelcach Krajeńskich i Międzyrzeczu. Szkolenie miało na celu poszerzenie i pogłębienie wiedzy młodych wychowawców i pracowników socjalnych z zakresu bezpośredniej pracy z dziećmi i młodzieżą w kontekście międzynarodowym.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: „Integracja zamiast wykluczenia”
Miejsce i data: Berlin, 16-24.02.2010

Cel i krótki opis projektu: Na zaproszenie niemieckiej organizacji urban – social gGmbH grupa trzynastu wychowanków wschowskiego Hufca Pracy przy I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica, w dniach od 16. 02 do 24. 02. 2010 r. gościła w Berlinie. Projekt pod nazwą „Integracja zamiast wykluczenia” był rewizytą przeprowadzonej przez wschowski hufiec wymiany młodzieży pt. „ Cztery wieki dialogu ”, która odbyła się w ostatnich dniach września 2009r. Podczas dziewięciodniowego pobytu w Berlinie młodzież wraz z wychowawcą poznała najciekawsze pod względem kulturowym i historycznym miejsca niemieckiej stolicy. Program wizyty oprócz zwiedzania obejmował swym działaniem zajęcia mające na celu zapobieganie społecznemu wykluczeniu młodzieży z środowisk zagrożonych tym zjawiskiem

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: Seminarium Gastronomiczne
Miejsce i data: Dahlen, 14-19.03.2010

Cel i krótki opis projektu: W dniach od 14 marca do 19 marca 2010 roku w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie młodzieży uczącej się w zawodach gastronomicznych z trzech krajów: Polski, Niemiec i Francji. Stronę polską reprezentowała młodzież z Hufca Pracy w Żarach. Uczestnicy projektu, realizowanego w ramach Niemiecko Francuskiej Współpracy Młodzieży, podczas kilkudniowego pobytu wymieniali się doświadczeniami, omawiali różnice i sposoby przygotowań poszczególnych potraw i oczywiście wspólnie gotowali. Jedną z kilku atrakcji było zwiedzanie stolicy Saksonii Drezna. Dużo radości sprawiły codzienne gry, zabawy i animacje językowe, na których wszyscy się świetnie bawili i przy okazji uczyli podstawowych zwrotów w trzech językach. Celem tego spotkania było pogłębienie wiedzy kulinarnej, poznanie kultury poszczególnych regionów, nauka obcego języka oraz nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni międzynarodowych.

Partner: Europa Direct e.V., CEFIR Centre d'Education et de Formation Interculturelle Rencontre


Tytuł/typ projektu: Seminarium Gastronomiczne
Miejsce i data: Wiechlice, 12-17.04.2010

Cel i krótki opis projektu: Już po raz trzeci uczestnicy Ochotniczego Hufca Pracy 4 – 5 w Żarach wraz z młodzieżą Niemiec i Francji uczestniczyli w trójstronnym seminarium gastronomicznym. Z uwagi na żałobę narodową młodzież z trzech krajów minutą ciszy uczciła pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Podczas realizacji programu młodzi ludzie uczyli się nie tylko gotowania, ale także fachowego słownictwa dotyczącego gastronomii w obcych językach. Było im to bardzo potrzebne ze względu na wspólną pracę w kuchni, w grupach trójnarodowych podczas przyrządzania potraw z ustalonego wspólnie menu. Młodzież z hufca w Żarach oprowadziła swoich kolegów i koleżanki z innych krajów po jednej z żarskich piekarni. Następnym punktem programu była masarnia Pana Zygmunta Tomaszewskiego, gdzie uczestnicy seminarium zgłębiali tajniki procesu technologicznego produkcji wędlin i kiełbas. W przedostatni dzień spotkania młodzież podzielona na grupy trójnarodowe przyrządzała wspólną kolację. Polacy, Niemcy i Francuzi bez większych problemów poradzili sobie podczas wspólnej pracy w kuchni, a efektem tego były pyszne przystawki, przekąski oraz desery. W ramach całego cyklu spotkań młodzież nauczyła się współpracy w środowisku międzynarodowym, poznała potrawy regionalne innych krajów, nawiązała nowe znajomości i przyjaźnie między kolegami z Niemiec, Polski i Francji.

Partner: Europa Direct e.V., CEFIR Centre d'Education et de Formation Interculturelle Rencontre


Tytuł/typ projektu:
„Zapomniane ofiary” część 1.
Miejsce i data: 30.04-5.05.2010, Żary

Cel i krótki opis projektu: W związku z 65. rocznicą zwycięstwa nad faszyzmem w dniach 30.04-05.05.2010 r. w Żarach odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży poświęcone zapomnianym ofiarom pracy przymusowej w III Rzeszy w czasie II Wojny Światowej, jakimi były dzieci. Przedsięwzięcie, w którym wzięli udział podopieczni Hufca Pracy w Żarach oraz młodzież z berlińskiej dzielnicy Marzahn-Hellersdorf, odbyło się w ramach wspólnego projektu Lubuskiej WK OHP w Zielonej Górze oraz urban-social gGmbH w Berlinie. Podczas kilkudniowego pobytu w Żarach młodzież wzięła udział w warsztatach historycznych, które poprowadzili pan Hans-Jörg Muhs oraz pan Wolfgang Brauer, historyk, a zarazem poseł Parlamentu Berlina. W Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu młodzi Polacy i Niemcy zapoznali się z tą tragiczną kartą historii. Odbyły się również warsztaty w firmie kamieniarskiej Kemizo, gdzie uczestnicy projektu pod kierunkiem instruktorów wzięli udział w wykonaniu pamiątkowej tablicy, poświęconej pamięci dzieciom, które zginęły w wyniku faszystowskiej pracy przymusowej. Efekty prac można było podziwiać 5.05.2010 r. w ostatnim dniu spotkania, kiedy podczas uroczystej prezentacji tablic, na którą przybyło wielu zaproszonych gości, jak również przedstawiciele mediów polskich i niemieckich, pani Elżbieta Płodzich, komendant żarskiego hufca, przedstawiła cel projektu

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: „Zapomniane ofiary” część 2.
Miejsce i data: Berlin, 5-11.05.2010

Cel i krótki opis projektu: Projekt był integralną częścią spotkania w Żarach i jego kontynuacją. Po oficjalnej prezentacji tablic w dniu 5.05.2010, które młodzież wykonała w ramach spotkania w Polsce, młodzież odjechała do Berlina, gdzie punktem kulminacyjnym całego przedsięwzięcia były obchody 65-rocznicy wyzwoleniaod faszyzmu. Miały one miejsce na cmentarzu Marzahn-Hellersdorf. Ponadto młodzież odwiedziła wystawę „Praca przymusowa w Marzahn-Hellersdorf” i wzięła udział w rozmowie z posłem Parlamentu Berlina, panem Wolfgangiem Brauerem.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: Fachaustausch-Holz und Töpferei
Miejsce i data: Trebnitz, 25-28.05.2010

Cel i krótki opis projektu: Projekt przebiegał pod hasłem „Drewno i ceramika”. Niemieccy partnerzy stworzyli dla młodzieży trzy pracownie, w których każdy uczestnik we mógł zdobywać podstawową wiedzę i umiejętności w wybranym zawodzie. Powstała pracownia rzeźbiarska, gdzie. młodzież pracowała w glinie. Tworzono z niej przestrzenne formy realistyczne (szkatułki, ptaki, aniołki, miseczki z listków) a także formy abstrakcyjne. Zajęcia w pracowni ceramicznej młodzież poznawała techniki powstawania naczyń, takich jak wazon z pasków gliny, świecznik z jej płatów czy miseczki z glinianych kul. Uczono sie obróbki technologicznej wytworów, a przede wszystkim poznawano narzędzia właściwe dla procesu tworzenia ceramiki. Z kolei grupa stolarska zajmowała się renowacją zamkowych ławek. Uczestnikom projektu udało się przywrócić do stanu używalności i pomalować osiem ławek oraz odnowić tablicę informacyjną o zamku w Trebnitz. Młodzież z uczestnictwa w wymianie była bardzo zadowolona. Wieczorami zamek rozbrzmiewał muzyką dyskotekową, a w jego kuluarach toczyły się polsko – niemieckie rozmowy, gdyż obie strony aktywnie uczyły się nowych dla siebie języków.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Tytuł/typ projektu:
„Parkowe perły”
Miejsce i data: Długie k. Strzelec Krajeńskich

Cel i krótki opis projektu: Wymiana, która ostatecznie została zrealizowana przy udziale młodzieży z Niemiec, było już jedenastym wspólnym spotkaniem, któremu przyświecała idea „Młodzież polska i niemiecka praktykuje Europę tolerancyjna i bez przemocy”. Zamysłem tych imprez jest zawsze, aby nasza młodzież poprzez pracę i zabawę poznała historię, obyczaje, kulturę innego kraju. Jak co roku nie zawiedli niemieccy partnerzy, którzy stawili się na czas. Młodzież polska i niemiecka zatem została podzielona na 2 grupy- teatralną oraz rewitalizacyjną. Pierwsza z nich przygotowywała się do wystawienia krótkiego, wesołego przedstawienia clownów pod opieka Dorothei Kromphardt i Hanny Budkowskiej . Próby odbywały się systematycznie na terenie ośrodka w Długiem. Druga z grup pod kierownictwem Manfreda Brandes i Pawła Marykowycza pracowała na terenie parku w miejscowości Brzoza. Ich zadaniem była rewitalizacja określonej części starego, zniszczonego parku. Wszystkie prace wykonywane były we współpracy i pod nadzorem pracowników Urzędu Miejskiego w Strzelcach Krajeńskich. Celem tego zadania była wymiana doświadczeń, aktywna mobilizacja młodych ludzi do działania na rzecz lokalnej społeczności. W chwilach wolnych od pracy organizowano spotkania integracyjne, ogniska, mecze i turnieje sportowe oraz wyjazdy krajoznawcze. Uczestnicy biorący udział w grupie teatralnej wystąpili z przedstawieniem dla dzieci z jednego ze strzeleckich przedszkoli. Potem już w parku w Brzozie, w obecności władz Gminy Strzelce Kraj. w osobach między innymi Burmistrza Tadeusza Federa, W-ce Burmistrza Wiesława Sawickiego, a także mieszkańców samej wsi Brzoza podsumowano ten etap prac. Burmistrz dziękował, podobnie jak mieszkańcy, którym to będzie służyło.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Tytuł/typ projektu:
Wielostronna wymiana młodzieży „Świat widziany oczyma wyobraźni Młodego Europejczyka
Miejsce i data: Krosno Odrzańskie, 9-15.07.2010

Cel i krótki opis projektu: Młodzież z Polski Litwy, Słowacji i Niemiec wspólnie zdobywała cenne doświadczenia, a przede wszystkim uczyła się tolerancji i zrozumienia ludzi o innej narodowości i kulturze. Sprzyjającym ku temu momentem był m.in. wieczorek międzynarodowy. Był czas na zajęcia integracyjne, sportowe. Zajęcia warsztatowe były głównym filerem wymiany. Podczas warsztatów plastycznych – młodzi ludzie pod okiem specjalisty w dziedzinie malarstwa wykonywali witraże i obrazy metodą collage oraz pod okiem specjalisty w dziedzinie muzyki przygotowywali się do występów artystycznych. Na zakończenie wykonane podczas wymiany witraże zostały przekazane do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego i do przedszkola nr 1 w Krośnie Odrzańskim. Natomiast dzień przed wyjazdem młodych ludzi do swoich krajów odbyło się na terenie Centrum Artystyczno – Kulturalnym „Zamek” uroczyste podsumowanie.

Partner: Urban-social gGmbH, Komunitna nadacia Modra Torysa, Gimnazjum w Pogirach


Tytuł/typ projektu:
Wielostronna wymiana młodzieży „Let’s play”
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 11-19.07.2010

Cel i krótki opis projektu: W projekcie uczestniczyła młodzież z: Litwy, Austrii, Włoch, Portugalii, Niemiec i Polski. W czasie pobytu uczestnicy wymiany wspinali się w parku linowym, przygotowywali prezentacje własnego kraju, uczestniczyli w rożnych grach integracyjnych i terenowych. Austria organizowała grę „Milionerzy”, w którym każdy z krajów typował swojego kandydata. Włochy organizowali grę ruchową, a Polska grupa zorganizowała grę "Nowy kraj", w którym młodzi ludzie z różnych krajów tworzyło jedno wspólne godło podkreślające cechy charakteru członków grupy. Jednym z zajęć było również malowanie Graffiti przez Marcina Ralcewicza i Mateusza Pawłowskiego wraz z wychowawcą Grzegorzem Kwaśniewskim. Dodatkowo organizowano wspólne wyjazdy nad jezioro i zwiedzanie miasta Frankfurt.Celem nadrzędnym projektu wymiany było kształcenie w zakresie obywatelstwa europejskiego.

Partner: Internationaler Bund e.V.


Tytuł/typ projektu: Niemiecko -polsko-rosyjskie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Berlin/Gohrau, 26.07-05.08.2010

Cel i krótki opis projektu: W dniach 26.7-5.08 2010 roku w Berlinie odbyło się spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Rosji pt.” Sozial und engagiert. Kreativ und innovativ. Urbanistik und Bauhaus”. Spotkanie podzielone było na dwa etapy. W pierwszym młodzież przebywała w ośrodku Urban Social w Berlinie. Uczestnicy żarskiego hufca wraz ze swoimi przyjaciółmi z dzielnicy Marzahn Hellersdorf oraz z młodzieżą z Rosji brali udział w zajęciach ukierunkowanych na promowanie tolerancji poprzez zabawy edukacyjne i integracyjne, w tym odnajdywanie ważnych i ciekawych miejsc Berlina, jak i dzielnicy Marzahn Hellersdorf. Druga część projektu odbyła się w miejscowości Gohrau leżącej ok. 200km od Berlina. Młodzież wzięła udział w wykładzie na temat specjalnego stylu w architekturze nazywanego- BauHaus, a następnie w miejscowości Dessau zwiedzili pierwszy budynek wybudowany w tym właśnie stylu już w latach 30 XX wieku. Ciekawą wycieczką było zwiedzanie Ferropolis - miasta z żelaza które powstało w wyniku przekształcenia dawnych terenów kopalni odkrywkowej. Na zakończenie projektu młodzież otrzymała pamiątkowe certyfikaty oraz okolicznościowe koszulki. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Partner: Urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu: Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Zielona Góra, 31.08-06.09.2010

Cel i krótki opis projektu: W dniach 31.08-06.09.2010 roku grupa młodzieży z jednostek organizacyjnych Lubuskiej WK OHP oraz podopieczni Urban –social gGmbH realizowali program dwustronnego spotkania młodzieży. Jego celem było przygotowanie wspólnego występu podczas koncertu „Siła marzeń”, który był realizowany w związku z tegorocznym Winobraniem. Młodzi ludzie przedpołudniem brali udział w warsztatach muzycznych. Po południu były realizowane pozostałe punkty programu ukierunkowane na integrację i urzeczywistnianie idei spotkania polsko-niemieckiego. Na uwagę zasługuje wspólne zwiedzanie miasta w dniu 1.09.2010 roku, podczas którego złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze. Następnie odbyła się gra miejska, młodzi ludzie brali udział w zajęciach sportowych, artystycznych i kulturalnych.

Partner: urban-social gGmbH


Tytuł/typ projektu:
III Polsko-niemieckie praktyki wikliniarskie
Miejsce i data: Nowy Tomyśl, 04-08.10.2010

Cel i krótki opis projektu: Praktyki wikliniarskie są jednym z ważniejszych elementów stałej współpracy, jaka odbywa się pomiędzy strzeleckim OSiW a niemiecką Kleeblat-Schule Seelow. Zajęcia odbywały się w sali Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu. Już od ponad 11 lat poprzez nasze spotkania chcemy integrować młodzież z Polski i Niemiec Jej celem jest pokojowa współpraca, zapobieganie ksenofobii, kształtowanie tolerancji i postaw prawdziwego obywatela wśród naszych wychowanków. Podczas całego przedsięwzięcia w czasie zajęć praktycznych, młodzież polska i niemiecka pracowała w dwóch mieszanych grupach. Przyczyniło się to do szybkiego nawiązania przyjaznych relacji .Zajęcia integracyjno - językowe były prowadzone z wykorzystaniem gier i zabaw, które sprawiły że młodzież szybko uczyła się języka i chętnie współpracowała ze sobą. W czasie trwania projektu był czas na wspólne spacery, dyskoteki, posiłki, podczas, których zawiązywały się przyjaźnie.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Tytuł/typ projektu: „Pamiętajmy o tych którzy odeszli”
Miejsce i data: Brody, 10-16.10.2010

Cel i krótki opis projektu: W dniach 10 -16.10.2010 r. odbyło się spotkanie młodzieży z Hufca Pracy w Lubsku i młodzieży z OTA Ausbildungszentrum w Berlinie. Była to już III edycja projektu realizowanego przy wsparciu PNWM, która odbywała się pod hasłem „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli”. Podczas wspólnie spędzonego tygodnia w gospodarstwie agroturystycznym Borowikowa Knieja w Brodach Żarskich obie grupy pracowały i bawiły się. Niemiecką stronę reprezentowała siedmioosobowa grupa w tym opiekun grupy Anita Wesch. Polska grupa to siódemka młodych ludzi, nad którą nadzór sprawowała Agnieszka Lisowska - Komendant HP Lubsko oraz wychowawcy: Anna Jurkowska i Anna Witczak-Czapnik. Głównym celem spotkania była integracja młodzieży, jednak podobnie jak w latach ubiegłych celem pośrednim była renowacja starego poniemieckiego cmentarza w Brodach. Rewitalizacja cmentarza wpisana była w grafik przedpołudniowych zadań obu grup, natomiast czas popołudniowy przeznaczony był na integrację. W ramach integracji odbywały się między innymi wspólne zabawy ruchowe, projekty plastyczne, zajęcia sportowe.

Partner: OTA Ausbildungszentrum gGmbH


Tytuł/typ projektu: Niemiecko-polskie spotkanie młodzieży „Młodzi dla starszych”
Miejsce i data: Trebnitz, 6-10.12.2010

Cel i krótki opis projektu: W dniach 06.12.2010 r. do 10.12.2010 r. 15-osobowa grupa Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP ze Strzelec Krajeńskich wraz z opiekunami Katarzyną Hliwą i Pawłem Markowyczem przebywała w m.Trebnitz (Niemcy), gdzie wraz z młodzieżą z Kleblattschule w Seelow realizowała polsko-niemiecki projekt bożonarodzeniowy ,,Młodzi dla starszych”. Miejscem spotkania był zamek w Trebnitz, w którym odbywały się zajęcia: grupy tanecznej, teatralnej i cyrkowej. Jednodniowy wyjazd do Berlina był niesamowitym przeżyciem dla młodzieży..Każdego dnia po zajęciach w grupach młodzież przygotowywała ozdoby choinkowe, które wraz z upominkami zostały wręczone pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim oraz w Gorzowie. Zwieńczeniem pobytu w Trebnitz były przedstawienia w szkole podstawowej w Seelow oraz w Kamieniu Wielkim i w Gorzowie. Publiczność wielkimi brawami podziękowała za występ młodzieży.

Partner: Kleeblatt Schule Seelow


Opracowanie:
Dawid Chodziński