Projekty 2007


W 2007 roku Lubuska Wojewódzka Komenda OHP zrealizowała 2 projekty z Programu Młodzież w działaniu, 12 z Programu PNWM i jeden przy wsparciu Francusko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Były to projekty, w których wzięli udział podopieczni OHP w województwie lubuskim oraz ich rówieśnicy z zagranicy.

1) Cel i opis projektu: Celem projektu była nauka tolerancyjnego współistnienia młodzieży z różnych krajów europejskich. W ramach projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach tanecznych i teatralnych i zawodach sportowych. W programie wymiany znalazły się także wizyta w niemieckim parlamencie, gdzie uczestnicy mogli porozmawiać z jednym z deputowanych. Ponadto młodzież udała się na Cmentarz Ofiar Faszyzmu, gdzie złożono kwiaty na grobie polskich robotników przymusowych.

Partner: Urban Social gGmbH, Castelnovo Ne Monti (Włochy)


2) Tytuł/ typ projektu: Wyprawa krajoznawcza
Miejsce i data: Helene See, 30.05.2007

Cel i opis projektu: Wyprawa krajoznawcza, w której wzięła udział młodzież z Hufca Pracy w Słubicach i IB we Frankfurcie nad Odrą. Uczestnicy programu jednodniowego w ramach PNWM wybrali się rowerami nad jezioro Helen See. Głównym celem projektu było wzbogacenie wiedzy krajoznawczej młodzieży zamieszkującej region przygraniczny.

Partner: Internationaler Bund e.V., Frankfurt n.O.


3) Tytuł/typ projektu: Rajd rowerowy
Miejsce i data: Słubice, 10.06.2007

Cel i krótki opis projektu: kolejny projekt jednodniowy w regionie przygranicznym zrealizowany w formie rajdu rowerowego na trasie Słubice-Górzyce-Słubice, na której otwarto niedawno nową drogę dla rowerów. Poza tym uczestnicy wzięli udział w „biegu kwietnym, i Festynie rekreacyjno sportowym, który zorganizowały władze samorządowe.

Partner: Internationaler Bund e.V. , Frankfurt n.O. Jednostka OHP: Hufiec Pracy 4-13


4) Tytuł: Młodzi ekolodzy z myślą o przyszłości
Miejsce i termin: Krosno Odrzańskie, 11-20.06.2007

Cel i opis projektu: Pomysł zrealizowanej wymiany powstał podczas działań projektu zrealizowanego w ramach Programu Młodzież pt.„Swoją historię mamy innych z nią zapoznamy!” (PL-11-501-2005-R6). Wówczas młodzież z Polski i Niemiec nawiązała przyjaźnie i zapragnęła spotkać się ponownie podczas realizacji kolejnego projektu. Tym razem celem spotkania obu grup było rozpropagowanie wiedzy na temat ochrony przyrody i jej zagrożeń wśród społeczności lokalnej powiatu krośnieńskiego. Młodzież z Polski i Niemiec brała aktywny udział w zajęciach warsztatowych, które odbywały się w grupach zadaniowych. Zwieńczeniem „wysiłków” młodzieży była wystawa dla mieszkańców Krosna Odrzańskiego i regionu, jak również pokaz mody z surowców powstałych z recyklingu. Realizacja celów wymiany odbywała się poprzez wyprawy naukowe, zajęcia warsztatowe, piesze wędrówki, a także zwiedzanie miejsc, które ściśle związane są z ochroną przyrody. Miejsce, gdzie realizowana została wymiana położone jest nad jeziorem Gibiel. W związku z powyższym uczestnicy wymiany mieli okazję na zawiązanie z przyrodą bliskiej „znajomości”, którą mogli pogłębiać także w czasie wolnym. Dodatkowym walorem tego przedsięwzięcia jest fakt, iż wykonane przez młodzież prace uwiecznione zostaną w kąciku wspomnień tworzonego Środowiskowego Hufca Pracy w Krośnie Odrzańskim.

Partner: Internationaler Bund e.V. Jednostka OHP: Środowiskowy Hufiec Pracy w Krosnie Odrzańskim


5) Tytuł/ typ projektu: Sąsiad taki jak ty i ja
Miejsce i data: Wiechlice 25.06-1.07.2007+

Cel i opis projektu: pierwsza wymiana młodzieży pomiędzy ŚHP w Nowej Soli i OTA Ausbildungszentrum w Berlinie. Wymiana jest wynikiem giełdy partnerskiej, która odbyła się w lutym br w Wiechlicach. W jej trakcie został nawiązany kontakt pomiędzy oboma organizacjami. Spotkanie młodzieży zostało poprzedzone dwudniową wizyta przygotowawczą w dniach 14-15.06.2007 roku. Podstawowym celem projektu była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej. W ramach wymiany młodzież uczestniczyła w wyprawach krajoznawczych po okolicy, zorganizowano wycieczki do Wrocławia, Żagania i Szprotawy. Na miejscu w Wiechlicach odbywały się zajęcia sportowe i integracyjne, w tym gry i zabawy z zakresu animacji językowej. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia kulinarne, podczas których uczestnicy przygotowywali specjalności narodowe.

Partner: OTA Ausbildungszentrum w Berlinie Jednostka OHP: Środowiskowy Hufiec Pracy w Nowej Soli


6) Tytuł/ typ projektu: Polsko niemieckie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Międzyrzecz, 2-8.07.2007

Cel i krótki opis projektu: wymiana młodzieży miała na celu zainicjowanie kontaktów pomiędzy OSiW w Międzyrzeczu a jednostką IB w Eisenhüttenstadt. Tematem wiodącym wymiany była poznanie rodzinnego regionu podopiecznych OSiW w Międzyrzeczu. Tym samym młodzież odbyła liczne wyprawy krajoznawcze, w tym do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień, Muzeum w Międzyrzeczu, Bazylika w Rokitnie, Dom Szewca w Pszczewie. Poza tym organizatorzy zadbali o zajęcia integracyjne, językowe i rekreacyjne. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję wspólnie z rówieśnikami z Niemiec aktywnie spędzać wakacje, poznając jednocześnie siebie nawzajem.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg (jednostka w Eisenhüttenstadt) Jednostka OHP: Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Międzyrzeczu


7) Tytuł/ typ projektu: Świat jest okrągły jak piłka
Miejsce i data: 3-12.07.2007, Sosny/Strzelce Krajeńskie

Cel i krótki opis projektu: Projekt „Świat jest okrągły jak piłka” stanowi kontynuację spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży w ramach cyklu „Europa tolerancyjna i wolna od przemocy”, którego realizacja trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Koncepcja cyklu spotkań zakłada dwa spotkania młodzieży w ciągu roku-latem w Polsce, a zimą w Niemczech. Każdego roku główny cel, jakim jest budowanie Europy tolerancyjnej i wolnej od przemocy, osiągany jest na drodze innych metod. W tym roku środkiem do osiągnięcia zakładanych celów stał się sport, a konkretnie piłka nożna. Tym samym podopieczni współpracujących ze sobą organizacji realizowali cele projektu wykorzystując do tego środki związane z piłką nożną i mundialem . Ponadto tradycyjnie uczestnicy wymiany wykonali prace społecznie użyteczne. Nie zabrakło także wycieczek krajoznawczych oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.

Partner: Allgemeine Förderschule Seelow Jednostka OHP: Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Krajeńskich


8) Tytuł / typ projektu: Bliżej siebie
Miejsce i data: Międzyrzecz, 9-15.07.2007

Cel i krótki opis projektu: Spotkanie integracyjne młodzieży z jednostki IB w Neuenhagen oraz Hufca Pracy ze Słubic. Wymiana miała na celu umożliwienie dłuższego spotkania się wychowanków z Neuenhagen i Słubic. W ten sposób organizatorzy pragnęli przyczynić się do lepszej integracji młodzieży, która miała już okazję spotkać się wcześniej w trakcie krótkich, jednodniowych imprez.. Zawiązane w ten sposób znajomości i przyjaźnie pogłębiły się za sprawą programu, w którym znalazły się zajęcia integracyjne, animacja językowa, zajęcia rekreacyjne i sportowe, zajęcia kulinarne. Ponadto uczestnicy spotkania brali udział w wyprawach krajoznawczych w Międzyrzeczu i jego okolicy

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg (jednostka w Neuenhagen) Jednostka OHP: Hufiec Pacy w Słubicach


9) Tytuł/typ projektu: Polsko niemieckie spotkanie młodzieży
Miejsce i data: Strzelce Krajeńskie, 9-15.07.2007

Cel i krótki opis projektu: Spotkanie integracyjne młodzieży z Hufca Pracy w Zarach i podopiecznych Urban Social gGmbH z Berlina. Wymiana miała charakter rewizyty za poprzednie spotkania, które odbyły się w Berlinie. Młodzież, która spotkała się w sierpniu w Strzelcach Krajeńskich, dobrze się ze sobą poznała przy okazji poprzednich dwóch spotkań trójstronnych zorganizowanych przez Urban Social. Projekt miał zatem na celu zagospodarowanie okresu wakacji na pogłębienie istniejących przyjaźni i kontaktów między obiema organizacjami. W czasie spotkania młodzi ludzie z Berlin i Żar

Partner: Urban Social gGmbH Berlin Jednostka OHP: Hufiec Pracy w Żarach


10) Tytuł/typ projektu: Magiczne znaki
Miejsce i data: Międzyrzecz, 20-27.07.2007

Cel i krótki opis projektu: Kadra pedagogiczna ze ŚHP w Krośnie Odrzańskim organizując wymianę młodzieży postawiła sobie za cel stworzenie ciekawej propozycji spędzenia 8 wakacyjnych dni przez młodzież polską i niemiecka. Wybór padł na warsztaty cyrkowe, gdyż jest to znakomita forma zajęć dla grupy dwunarodowej młodzieży, która z racji rozmaitych braków, wymaga oddziaływań w aspekcie fizycznym i psychicznym. Zajęcia cyrkowe wymagają koncentracji, uwagi, umiejętności zachowania równowagi czy współdziałania z innymi uczestnikami. Poza zajęciami cyrkowymi znalazł się również czas na wyprawy krajoznawcze, dyskoteki, zajęcia integracyjne.

Partner: Internationaler Bund e.V. Brandenburg (jednostka we Frankfurcie nad Odra) Jednostka OHP: Środowiskowy Hufiec Pracy 4-1 Krosno Odrzańskie


11) Tytuł/typ projektu: Praktyki wikliniarskie
Miejsce i data: Strzelce Krajeńskie, 28.08-1.09.2007

Cel i opis projektu: Celem projektu było zapoznanie młodzieży z Polski i Niemiec z pięknym, ale zanikającym, zawodem koszykarz plecionkarz. W trakcie pięciu dni, pod okiem doświadczonych instruktorów, młodzi ludzie spędzili ostatnie wakacyjne dni na poznawaniu tajników wikliniarstwa. Poza tym organizatorzy zadbali o atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego, w czasie którego znalazł się zajęcia rekreacyjne i sportowe, wycieczka do Gorzowa i zajęcia językowe

Partner: Allgemeine Förderschule Seelow Jednostka OHP: Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Krajeńskich


12) Tytuł/typ projektu: Poznaj swego sąsiada
Miejsce i data: Zielona Góra, 10-14.09.2007

Cel i opis projektu: Integracyjne spotkanie podopiecznych Środowiskowego Hufca Pracy z Zielonej Góry oraz młodzieży z Gemeinnütziger Verein e.V. Lietzen miało charakter rewizyty za dotychczasowe spotkania, które miały miejsce w Niemczech. Tym razem współpracujące organizacje zdecydowały się przeprowadzić projekt w Zielonej Górze, w czasie którego młodzież z Niemiec miała okazję zapoznać się z miastem i okolicami, skąd pochodzą ich polscy koledzy. W ten sposób młodzi Polacy i Niemcy mogli zapoznać się z tradycja winiarstwa, z którego słynęła Zielona Góra. Uczestnicy wymiany korzystali także z atrakcji, jakie wynikały z faktu Winobrania, czyli dni Zielonej Góry, które miało miejsce w trakcie wymiany. Oprócz tego w programie spotkania znalazły się zajęcia z animacji językowej oraz gry i zabawy integracyjne.

Partner: Gemeinnütziger Verein e.V. Lietzen Jednostka OHP: Środowiskowy Hufiec Pracy 4-2 w Zielonej Górze


13) Tytuł/ typ projektu: Komunikacja bez granic
Miejsce i data: Berlin, 28.10-5.11.2007

Cel i krótki opis projektu: Trójstronne spotkanie młodzieży w ramach Francusko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z udziałem uczestników z Francji, Niemiec i Polski, która reprezentowali podopieczni Hufca Pracy 4-5 w Żarach. Celem projektu było przezwyciężanie barier komunikacyjnych pomiędzy przedstawicielami różnych europejskich krajów. Organizatorzy zrealizowali ten cel poprzez zajęcia z czarnego teatru, trening teakwondoo, rajd miejski grup mieszanych narodowościowo, warsztaty malarskie, wieczorki narodowe. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki oraz certyfikaty potwierdzające udział wymianie.

Partner: Urban Social gGmbH Jednostka OHP: Hufiec Pracy 4-5 Żary


14) Tytuł/typ projektu: Śmiech to zdrowie
Miejsce i data: Trebnitz, 3-7.12.2007

Cel i opis projektu: „Śmiech to zdrowie” stanowi kontynuację spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży w ramach cyklu „Europa tolerancyjna i wolna od przemocy”, którego realizacja trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Koncepcja cyklu spotkań zakłada dwa spotkania młodzieży w ciągu roku-latem w Polsce, a zimą w Niemczech. Każdego roku główny cel, jakim jest budowanie Europy tolerancyjnej i wolnej od przemocy, osiągany jest na drodze innych metod. W tym roku środkiem do osiągnięcia zakładanego celu były zajęcia artystyczne realizowane w czterech grupach roboczych: clownów, muzycznej plastycznej i dokumentacyjnej. Zwieńczeniem pobytu w Trebnitz był tzw. Świąteczny Autobus. W jego ramach po przygotowaniu programu artystycznego w grupach uczestnicy odwiedzają domy opieki społecznej, domy dziecka i tam prezentują wyniki swojej tygodniowej pracy. Oprócz tego młodzież wybrała się na wycieczkę do Berlina, gdzie odbywał się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Partner: Międzynarodowe Centrum Kształcenia i spotkań Zamek Trebnitz, Allgemeine Förderschule Seelow Jednostka OHP: Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Krajeńskich


15) Tytuł/typ projektu: Polsko niemieckie spotkanie młodziezy
Miejsce i data: Berlin, 10-16.12.2007

Cel i opis projektu: Spotkanie w Berlinie miało charakter rewizyty za projekt, który odbył się na przełomie czerwca i lipca w Wiechlicach. Gospodarze zaprosili młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowej Soli do wzięcia udziału w spotkaniu, którego celem było wykonanie lamp oliwnych w grupach roboczych pod okiem instruktorów. Po zakończeniu projektu każdy mógł zabrać do domu wykonaną przez siebie lampę jako pamiątkę ze spotkania. Poza zajęciami warsztatowymi organizatorzy zadbali o atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego, w którym młodzież zwiedzała ciekawe miejsca w Berlinie takie jak Muzeum Techniki, Wieża Telewizyjna, Brama brandenburska, Reichstag, a nawet miejscowa Straż Pożarna.

Partner: OTA Ausbildungszentrum gGmbH Jednostka OHP: Środowiskowy Hufiec Pracy w Nowej Soli



W celu dbałości o jakość i liczbę realizowanych przedsięwzięć międzynarodowych Lubuska Wojewódzka Komenda OHP organizuje projekty z udziałem kadry pedagogicznej. Są to konferencje, szkolenia i seminaria poświęcone tematyce międzynarodowych spotkań młodzieży. W ubiegłym roku odbyły się trzy tego typu imprezy zrealizowane przy wsparciu finansowym PNWM:

1) Tytuł/typ projektu: „Giełda partnerska”
Miejsce i data: Wiechlice, 6-9.02.2007

Cel i opis projektu: Głównym celem projektu było pozyskanie dla każdej j jednostki organizacyjnej Lubuskiej WK OHP odpowiedniego partnera niemieckiego z regionu przygranicznego. Ponadto projekt miał służyć wzmocnieniu już istniejących partnerstw istniejących pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Lubuskiej WK OHP a organizacjami niemieckimi. W pierwszym dniu programu odbyły się prezentacje jednostek organizacyjnych Lubuskiej WK OHP oraz zaproszonych organizacji niemieckich. Po prezentacjach głos zabrał Lubuski Wojewódzki Komendant OHP, Mieczysław Kijewski, który zachęcał do realizacji wspólnych projektów. Następnie uczestnicy giełdy spotkali się na uroczystej kolacji. W drugim dniu odbyły się rozmowy robocze, w ramach których ustalano wspólne zamierzenia dotyczące form przyszłej współpracy.

Partner: Internationaler Bund e.V.


2) Tytuł/ typ projektu: Seminarium: pedagogika przeżycia w praktyce
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 25-29.06.2007

Cel i opis projektu: Na terenie IB we Frankfurcie nad Odra, który jest głównym partnerem LWK OHP, trwają intensywne prace nad utworzeniem Międzykulturowego Centrum Kształcenia Przeżyć i Treningu. W zamyśle jego twórcow ma to być kompleks, który będzie służył młodzieży do zajęć z zakresu edukacji nieformalnej. Dużą rolę ma odegrać w tym pedagogika przeżycia. Ponieważ zaś Centrum ma być otwarte także dla młodzieży z Polski, postanowiono zorganizować seminarium specjalistyczne dla pedagogów z OHP i IB. W jego trakcie uczestnicy uczyli się, jak można wykorzystać metody z zakresu pedagogiki przeżycia przy realizacjo spotkań polsko-niemieckich. Seminarium okazało się potrzebne, gdyż aktualnie kilka jednostek OHP i IB z Lubuskiego i Brandenburgii realizuje wspólne projekty w ramach PNWM nazwy partnerów instytucjonalnych: Internationaler Bund e.V. Frankfurt n.O.


3) Tytuł/typ projektu: „Konferencja pedagogiczna OHP-IB”
Miejsce i data: Frankfurt n.O., 22-26.10.2007 r.

Cel i opis projektu: Pomysł organizacji konferencji pedagogicznej narodził się w trakcie spotkania pomiędzy kierownictwem OHP i IB w Wiechlicach, gdzie omawiano strategię współpracy obu organizacji. W projekcie wzięli udział reprezentanci 15 komend wojewódzkich OHP oraz pracownicy IB z kilku jednostek organizacyjnych. Program konferencji zawierał: przedstawienie polskiego i niemieckiego systemu oświaty, zajęcia z zakresu pedagogiki przeżycia, zwiedzanie ośrodka kształcenia zawodowego w Neuenhagen, warsztaty na temat uprzedzeń stereotypów. W ostatnim dniu uczestników konferencji odwiedzili: pani Renata Wicha- komendant główna OHP oraz pan Mieczysław Kijewski, lubuski komendant wojewódzki.