Projekty 2013

1. Tytuł projektu: Deutsch-polnischer Fachaustausch
Miejsce i  data: Trebnitz, 11-15.03.2013r.

W spotkaniu wzięła udział dziesięcioosobowa grupa młodzieży z OSiW w Strzelcach Krajeńskich wraz z niemieckimi uczniami z Kleblattschule z Seelow. W tym roku uczestnicy wymiany zgłębiali tajniki unikatowych zawodów tj. rękodzielnictwa z zakresu florystyki, wyrobu mydła,  świec i lampionów oraz szycia poduszek i toreb. Zajęcia odbywały się w trzech grupach. W pierwszej pracowni florystycznej młodzież zdobywała umiejętności tworzenia kwiatów z różnych materiałów np. tkanin, barwnych siatek drucianych. W drugiej pracowni krawieckiej szyto na maszynie małe poduszeczki, tradycyjne jaśki oraz torby na drobiazgi. W trzeciej uczestnicy zdobywali wiedzę o składzie chemicznym mydła, wosku oraz poznawali technologie tworzenia z nich końcowych produktów. Ponadto młodzież przez cały okres wymiany pogłębiała znajomość języków ojczystych obu grup uczestnicząc w animacjach językowych,  wspólnie spędzając wolny czas oraz podczas wycieczki do Berlina.

2.Tytuł projektu: Świat cyrku
Miejsce i data:  Długie, 10-17.05.2013r.
W spotkaniu wzięła udział pietnastoosobowa grupa młodzieży z OSiW w Strzelcach Krajeńskich wraz   z grupą z niemieckich uczniów z Kleblattschule z Seelow. Młodzież została podzielona na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowiły osoby wykonujące prace społeczno-użyteczne na rzecz Ośrodka w Długim, natomiast drugą stanowili artyści, którzy mieli zająć się przygotowaniem występu cyrkowego. Prace, które zostały złożone do zrealizowania podczas trwania projektu zostały wykonane. Grupa renowacyjna stanęła na wysokości zadania i skończyła swoje prace wzorowo. Grupa artystów  przygotowała ciekawe i zabawne przedstawienie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci ze strzeleckich przedszkoli. Aby pobyt młodzieży był jeszcze bardziej atrakcyjny zorganizowano jednodniową wycieczkę do Międzyzdrojów. Dodatkowo organizowano w czasie wolnym zajęcia - gry rekreacyjno - sportowe, które odegrały świetną rolę w integracji młodzieży.

3. Tytuł projektu: Schülerfirma Kaffe zum Glück
Miejsce i data: Trebnitz, 16-21.05.2013r.
W spotkaniu wzięła udział ośmioosobowa grupa młodzieży z HP w Lubsku oraz ŚHP z Krosna Odrzańskiego. Pięć dni spędzone wspólnie z grupą niemiecką były bardzo intensywne ze względu na otwarcie pierwszej w Branderburgii kawiarni inkluzywnej firmy uczniowskiej. Część młodzieży przygotowywała przedstawienie teatralne pod okiem instruktorów teatralnych, natomiast  pozostała grupa pod okiem  Anny Walewskiej - instruktora tańca oraz piosenki przygotowywała choreografię taneczną oraz ułożyła piosenkę - "Kawa na szczęście". Ponadto w przerwach między próbami obie grupy przygotowywały wystrój kawiarni  a cukiernicy pod opieką wychowawcy przygotowywali  ciasta, które zostały podane podczas otwarcia. Ostatniego dnia projektu nastąpiło oficjalne otwarcie kawiarni uczniowskiej. Projekt ma być kontynuowany do września 2013r.

4. Tytuł projektu: Pamiętajmy o tych, którzy odeszli VI
Miejsce i data: Brody, 07-12.06.2013r.
W spotkaniu wzięła udział ośmioosobowa grupa młodzieży  z HP w Lubsku. Podczas tegorocznej edycji  projektu  młodzież obu krajów kończyła rozpoczęte w  zeszłym roku prace porządkowe na cmentarzu, a ponieważ tym razem pogoda dopisała udało się zrealizować wszystkie zamierzenia. Oczyszczone i pomalowane zostały cztery kwatery i kilka wolnostojących nagrobków. Ponadto dzięki nawiązaniu współpracy ze stowarzyszeniem ŁLGR i uprzejmości Dyrektora OSiR w Lubsku zorganizowano dla uczestników Dzień Ryby. Podczas jego trwania młodzi ludzie uczyli sie łowić ryby na zalewie "Karaś" w Lubsku. Dodatkową atrakcją spotkania była wyprawa do Rodzinnego Parku Linowego w jeziorach Wysokich. Popołudnia i wieczory młodzież spędzała na wspólnej zabawie i poznawaniu się. Efektem tego było między innymi  ułożenie „nowej historii” zabytkowego zamku znajdującego się w Brodach Żarskich. Historia ułożona przez obie grupy, uwieczniona została na pamiątkowych tablach - polsko i niemieckojęzycznych. 

5. Tytuł projektu:  „IV Polsko-niemiecka praktyka wikliniarska – świat dekoracji z wikliny”

Miejsce i data: Nowy Tomyśl 16-20.09.13r.

W spotkaniu wzięła udział młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Kraj. wraz z młodzieżą z  Seelow. Celem praktyki było nauczenie młodzieży najprostszych splotów plecionkarskich, z których następnie powstawały koszyczki o różnym przeznaczeniu. Jednocześnie młodzi wikliniarze poznali sposoby wykonywania do nich różnych elementów zdobniczych, takich jak: listki, kwiatki, spirale, motylki. Ponadto biorąc udział w projekcie zdobyli wiedzę na temat procesu obróbki surowca. W praktyce obserwowali proces gotowania, korowania i suszenia wikliny. Praktyki realizowane były na terenie muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, w którym to uczestnicy poznali jego bogate i unikalne zbiory. Młodzi ludzie podczas warsztatów animacji językowej, prowadzonych z wykorzystaniem gier i zabaw nauczyli się i doskonalili umiejętności z zakresu języka obcego swojego sąsiada.

6. Tytuł projektu:  „Sztuka z odzysku – Recykling Art.”

Miejsce i data:  Nowa Sól 23-29.09.2013r

W spotkanie wzięła udział młodzież z ŚHP w Nowej Soli, młodzi Niemcy zrzeszeni w organizacji Urban-Social i uczniowie Szkoły Iwano-Frankivsk z Ukrainy. Zamierzeniem projektu było przyczynienie się do ochrony środowiska, poznania pojęcia recyklingu, segregacji śmieci, możliwości wykorzystania różnych odpadów, zbierania surowców i powtórnego wykorzystania ich. Dużą atrakcją dla młodzieży była wycieczka do Zielonej Góry i spacer podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać bogatą historię i architekturę miasta. Bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach w Centrum Rekreacyjno-Sportowym, oraz zwiedzali Ogród Botaniczny w Zielonej Górze. Wspólne zajęcia plastyczno-recyklingowe oraz aktywny wypoczynek pomogły młodzieży dostrzec różnice  i podobieństwa występujące pomiędzy uczestnikami projektu. Integrację uczestników wymiany umożliwiły gry i zabawy przygotowane przez polskich opiekunów, a podczas wieczorku narodowego czerpiącego z bogactwa kulturowego kosztowano kulinarnych potraw wszystkich krajów. 


7. Tytuł projektu: Weihnachtbus

Miejsce i data:  Müncheberg, 02-06.12.2013r.

W spotkaniu wzięła udział młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Krajeńskich wraz z młodzieżą z Niemiec. Celem projektu było pogłębienie przyjaznych relacji między młodzieżą, uwrażliwienie ich na los ludzi doświadczonych chorobami i starością, a także twórcze otwarcie się młodych ludzi w artystycznych relacjach. Podczas trwania projektu młodzież podzielona była na trzy grupy: tańca współczesnego, teatralną, oraz wokalną. Finałem spotkania było wyruszenie „Świątecznego autobusu” do Polski. Punktami docelowymi były Domy Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim i Gorzowie Wlkp. Mieszkańcom obu DPS-ów młodzież przedstawiła przygotowany wcześniej program artystyczny oraz wręczyła prezenty. Miłym akcentem pobytu była wycieczka do Berlina, gdzie młodzież odwiedziła m.in. Rynek Świąteczny i zobaczyła siedzibę niemieckiego Parlamentu-Bundestag.