Aktualność "Po trzech stronach obiektywu międzynarodowe kręcenie w Żarach"

”Po trzech stronach obiektywu – międzynarodowe kręcenie” pod takim tytułem od 4 do 10 lipca 2016 roku w Żarach odbyło się spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy. Uczestnicy żarskiego hufca po raz kolejny spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z Berlina i Równego. Głównym celem spotkania był udział w zajęciach i warsztatach filmowych, nakierowanych na szerzenie tolerancji, budzenie szacunku oraz pomoc bliźniemu. Efektem końcowym całego przedsięwzięcia są nakręcone telefonem komórkowym krótkometrażowe filmy o w/w tematyce. Organizatorem projektu była Lubuska WK OHP w Zielonej Górze oraz Urban Social GmbH, nasz wieloletni i sprawdzony partner.

Podczas siedmio - dniowego pobytu w Żarach uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z najpiękniejszymi zakątkami miasta i obejrzeć żarskie zabytki. Młodzi ludzie zwiedzili ratusz gdzie spotkali się z Danutą Madej Burmistrz Miasta oraz Starostwo Powiatowe, gdzie przywitał ich Janusz Dudojć Starosta Powiatu Żarskiego. W trakcie projektu młodzież z trzech krajów Europy wzięła udział      w tzw. „rajdzie po mieście”, którego zadaniem było odnalezienie  charakterystycznych miejsc Żar oraz uczestniczyła w międzynarodowym turnieju w bulle. Beneficjenci wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Romana Krzywotulskiego – Dyrektora Żarskiego Domu Kultury, których celem było wprowadzenie młodych adeptów sztuki filmowej w świat scenariuszy, reżyserii i produkcji filmowej. Dodatkowo młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących technik operatorsko – montażowych, prowadzonych przez redaktora lokalnej telewizji Przemysław Kazimierskiego. Miłym akcentem podczas projektu było autorskie spotkanie z wybitnym polskim aktorem Arturem Barcisiem podczas, którego młodzież zadawała różnorakie pytania dotyczące sztuki i techniki aktorskiej. 


W trakcie wymiany odbyły się również dwie wycieczki turystyczno-krajoznawcze  w poszukiwaniu ciekawych plenerów filmowych. Uczestnicy spotkania zwiedzili kompleks Geoparku, który powstał w wyniku przekształcenia dawnych terenów kopalni odkrywkowej. Młodzież także spacerowała alejkami Parku Mużakowskiego znajdującego się w Łęknicy i Bad Muskau, który wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Ogromną atrakcją dla wszystkich była wycieczka do Skansenu w Ochli gdzie młodzi ludzie poszukiwali inspiracji wśród dawnych zabudowań wiejskich i sprzętów muzealnych. Nie zabrakło również wspólnych wieczorów spędzonych na grach i zabawach integracyjnych, podczas których zawiązywały się międzynarodowe przyjaźnie. Projekt w obecności Komendant Hufca Pracy w Żarach Elżbiety Płodzich zakończył się pokazem filmowym podczas, którego młodzi artyści prezentowali swoje „filmowe arcydzieła”. Dodatkowo młodzież otrzymała pamiątkowe certyfikaty oraz upominki.

Uczestnicy pozytywnie podsumowali cały projekt oraz ze łzami w oczach żegnali się ze swoimi nowymi koleżankami i kolegami z Polski, Niemiec  i Ukrainy. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Burmistrz Miasta Żary Danuty Madej oraz Starosty Powiatu Żarskiego Janusza Dudojcia.


Jarosław Mazur,
Dawid Nowakowski
Zdjęcia:

Zdjęcie 1: Zajęcia warsztatowe w redakcji Telewizji Regionalnej.
Zdjęcie 2: Wspólne zdjęcie młodzieży na zakończenie projektu.




DATA PUBLIKACJI: 2016-07-15 » Pozostałe aktualności